Тюрма за невиконання наказу. Президент підписав закон №8271

Тюрма за невиконання наказу. Президент підписав закон №8271

20:50,
26 Січня 2023
13014

Тюрма за невиконання наказу. Президент підписав закон №8271

20:50,
26 Січня 2023
13014
Тюрма за невиконання наказу. Президент підписав закон №8271
Тюрма за невиконання наказу. Президент підписав закон №8271
Володимир Зеленський поставив підпис під підтриманим Верховною Радою законом №8271, яким посилюється відповідальність за військові злочини військовослужбовців.

Закон №8271, підписаний Президентом, був прийнятий депутатами в цілому уже через 5 днів після реєстрації. Як проінформувало «Суспільне», він посилює кримінальну відповідальність військовослужбовців за невиконання наказів керівництва. Зокрема, закон забороняє пом'якшувати покарання чи давати умовні строки для військових, засуджених за окремі види злочинів: непокора, невиконання наказу, погрози чи насильство щодо начальника, самовільне залишення військової частини, дезертирство, самовільне залишення поля бою.

Теж за кілька днів набрала потрібну кількість голосів петиція про його ветування. Нині під нею 34941 підпис від дати створення 15 грудня.

«Коли законопроєкт №8271 стане законом, командування отримує безпрецедентні важелі шантажу та карання військових тюрмою практично за будь-яку критику їхніх рішень, навіть якщо рішення некомпетентні та спираються на невдалий бойовий менеджмент (а таке трапляється нерідко)», — ідеться в петиції.

Утім, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у відеозверненні підтримав ухвалення законопроєкту та закликав припинити дискусії навколо нього.

«Я підтримую відповідні зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою, і прошу президента підписати закон. Моя думка чітко віддзеркалює позицію командирів угруповань та військових частин, які вимагали системного вирішення цього комплексу питань», — процитувало Валерія Залужного «Суспільне».

Головнокомандувач додав, що армія тримається на дисципліні.

«Якщо прогалини в законодавстві не забезпечують її дотримання, а "відмовники" можуть сплатити штраф, розмір якого становить до десяти відсотків бойових виплат, або отримати покарання з випробуванням, це несправедливо. Щобільше, і це ключове, оголені ділянки фронту змушені закривати собою інші військовослужбовці, що призводить до збільшення втрат особового складу, територій та мирних людей на них. Часто втрачені позиції доводиться відновлювати штурмовими діями дуже дорогою ціною», — додав Залужний.

При цьому низка громадських організацій виступала проти цього законопроєкту. Зокрема, «ЗМІ для змін» писав, що Коаліція РПР закликала народних депутатів не підтримувати законопроєкт №8271. Ось текст звернення повністю:

«Вчинення військового злочину в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці вже тягне за собою найсуворішу кваліфікацію відповідно до Кримінального кодексу.

Законопроєкт № 8271 передбачає заборону судам призначати більш м’яке покарання, ніж визначене санкцією статті, за вчинення в умовах воєнного стану або бойової обстановки непокори, невиконання наказу, погрози або насильства щодо начальника, самовільного залишення військової частини або місця служби, дезертирства, самовільного залишення поля бою або відмови діяти зброєю.

Довідково: чинна норма передбачає таку можливість за рішенням суду, якщо наявні кілька обставин, що пом’якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого, і з урахуванням особи винного.

№8271 також забороняє звільняти особу від відбування покарання з випробуванням за вчинення перерахованих злочинів. За невиконання наказу під час воєнного стану проєкт передбачає позбавлення волі строком від 5 до 8 років замість чинного строку — від 3 до 7.

Усе це не дозволить судам врахувати конкретні обставини кожної окремої справи та обрати ту міру покарання, яка відповідає рівню суспільної небезпеки вчиненого людиною. Це матиме негативні наслідки для захисту прав військових, яких обвинувачують у вчиненні злочину, та знизить рівень мотивації під час служби.

Окрім наведених критичних недоліків, законопроєкт № 8271 передбачає:

  • збільшення строку можливого арешту з утриманням на гауптвахті за військові адміністративні правопорушення до 15 діб (наразі до 10 діб);
  • огляд військовозобов’язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  • скасування гарантії збереження робочого місця для тих військовослужбовців, яких визнали винними у вчиненні кримінальних порушень проти порядку несення військової служби.

Нагадаємо, що зараз військовослужбовцями є далеко не всі, хто має спеціальну освіту, досвід тощо. Це також люди, які раптово для себе прийняли рішення захищати Батьківщину від ворога або були відірвані від свого звичайного життя через мобілізацію та необхідність захистити власну державу від агресора.

Посилення кримінальної відповідальності не може бути способом покращення військової дисципліни.

Головний комітет ВРУ пропонує підтримати цей проєкт одразу за основу та в цілому, без можливості доопрацювання тексту до другого читання.

Усе це знизить рівень судового захисту прав обвинувачених військовослужбовців, може негативно вплинути на рівень довіри військових до командування та негативно вплине на вмотивованість людей без досвіду військової служби під час проведення мобілізації. У підсумку це може нести ризики як для захисту прав людини, так і для обороноздатності держави».

Разом із тим, Харківська правозахисна група проаналізувала законопроєкт із адвокатом Віталієм Погосяном, який спеціалізується на захисті військовослужбовців. Зокрема, він констатує:

«Якщо приймати закон, потрібно його приймати в такому вигляді, щоб військовослужбовці бачили свою захищеність. Із цим законопроєктом вони бачать свою незахищеність від командирів-самодурів, які були найбільшою проблемою радянської армії та перекочували в українську. Командир повинен відповідати перед рідними за життя свого підлеглого — це основне правило, яке повинно бути в армії».

Також у тексті міститься порівняльна таблиця. З нею можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, що у пояснювальній записці обґрунтовано потребу прийняття закону наступним чином:

«Враховуючи триваючу фазу війни та оголошений воєнний стан в Україні, за вказаними правопорушеннями (самовільне залишення військовослужбовцем військової частини або місця служби) розглядається значна кількість справ, як у кримінальному, так і в адміністративному провадженні. Така судова практика розгляду справ моделює негативну поведінку серед військовослужбовців та нівелює принцип невідворотності справедливого покарання за скоєння правопорушень, пов’язаних з самовільним залишенням військової частини, під час виконання обов’язків військової служби. Виходячи з вищевикладеного, під час опрацювання проєкту Закону було схвалено одностайність думки про необхідність внесення до діючого законодавства відповідних змін, оскільки за правилами нормотворення, класично вважається, що саме наявна розбіжність у практиці застосування законодавства судами породжує обґрунтованість до укладення проєкту Закону про внесення змін».

З 24 січня цей нормативний акт підписав президент. Ознайомитися з новим законом можна тут.

Нагадаємо, раніше «ЗМІ для змін» писав, що Верховна Рада підтримала у першому читанні урядовий законопроєкт №8084 про внесення змін до деяких законів України щодо унормування діяльності та державної реєстрації громадських організацій, яким пропонується спростити цей процес. Також Верховна Рада ухвалила три закони, які мають полегшити роботу благодійникам, які досі збирали гроші на власні банківські рахунки для волонтерської допомоги. Ухвалені законопроєкти максимально спрощують реєстрацію у Реєстрі волонтерів та конкретизують умови звільнення від податку на доходи фізичних осіб таких волонтерів-благодійників. А днями громадські організації звернулися до депутатів з вимогою узаконити ліки на основі медичного канабісу.

Фото: armyinform.com.ua

Громадські організації звернулися до депутатів з вимогою узаконити ліки на основі медичного канабісу

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Микола
22:29 / 26.01.2023
Армія без дисципліни, коли командира не слухають, бо вважають його накази неправильними - це спілка любителів. Наприклад, садоводів. На війні хтось вимушений посилати людей на смерть. Ясно також, що ніхто з нормальних людей помирати не хоче. В армії це проблема вічна.
Василь
22:16 / 26.01.2023
Краще б офіцерів справжніх командирами ставили, а не лузерів, які пацанів кладуть через свою недолугість. У кінці винним стає простий воїн. Закон буде явно не на користь.
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду