Розробили посібник «Як ти, кохана(ий)?» про те, як підтримувати стосунки на відстані під час війни
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Розробили посібник «Як ти, кохана(ий)?» про те, як підтримувати стосунки на відстані під час війни
У пресцентрі Українського кризового медіацентру відбулася презентація посібника «Як ти, кохана(ий)?». Він має на меті допомогти українцям підтримувати стосунки зі своїми рідними, адже зараз багато родин розділені війною, і близькі люди вимушено перебувають далеко одне від одного.
«Посібник розроблено в рамках волонтерського проєкту "Як ти, брате?", який покликаний навчити людей (як військових, так і цивільних) надавати психологічну допомогу одне одному під час війни. Засновник проєкту – психотерапевт і соціальний психолог Антон Семенов. Разом з командою він розробляє посібники, які містять прості та дієві алгоритми взаємодії в складних ситуаціях. Усі посібники безкоштовні, їх можна завантажити на сайті проєкту або замовити друковану копію», — повідомили ініціатори проєкту.
Посібник «Як ти, кохана(ий)?» — другий у серії. Перший, який називався так само як і проєкт, «Як ти, брате?», вийшов у жовтні 2022 року. Він орієнтований на те, щоб допомагати тим, хто поруч, пережити травматичний досвід і навчитися розмовляти про нього. Відтоді понад 2000 користувачів отримали його друковані версії.
«Згідно з дослідженням "Психологічний стан населення України в умовах повномасштабної війни", 57% українців перебувають у зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу, бажання звернутися до психолога позначили 23% опитаних, і лише 3% респондентів зверталися за психологічною допомогою. При цьому, за даними американського Центру з контролю та профілактики захворювань, в більшості випадків розвитку ПТСР можна запобігти», — ідеться далі у повідомленні.
Обидва посібники розроблено у співпраці з військовими і цивільними психологами.
«У таких умовах більшість моїх колег зосередилися на роботі з лікуванням ПТСР. Я ж для себе вирішив, що буду більш корисним у роботі з профілактики цієї хвороби», — сказав Семенов та уточнив, що головним фактором, який впливає на профілактику і одужання від ПТСР, є наявність і якість стосунків. Тобто наявність спілкування з іншими людьми, довіри, можливості поділитися своїми думками, спільно пережити емоції. Саме тому в проєкті «Як ти, брате?» розробляють посібники про те, як розмовляти одне з одним у складних випадках.
Досвідом використання на практиці посібника «Як ти, брате» поділився медик Іноземного легіону ЗСУ Альбертас Глазаускас. За його словами, багато військових, з якими доводиться працювати, починають відчувати психологічні проблеми саме тоді, коли повертаються з місць ведення бойових дій у мирні міста, у відпустку чи на реабілітацію. У бійців змінюється поведінка, вони стають замкненими, іноді проявляють агресію. У подібних ситуаціях військові медики не завжди знають, як краще побудувати спілкування з людиною, допомогти подолати відчуження, щоб розпочати роботу з травматичним досвідом. Саме тут у нагоді стає посібник «Як ти, брате?», оскільки він дає чіткі рекомендації, як розмовляти з людиною, котра отримала травматичний досвід і перебуває поруч. Пан Глазаускас завжди носить один примірник із собою та кладе їх у «рюкзаки парамедика», які передає колегам на передову. Є вже багато прикладів, як використання алгоритмів допомагає розпочати психологічну реабілітацію військових вже у зоні бойових дій.
Другий посібник — «Як ти, кохана(ий)?» — про стосунки на відстані. На жаль, нас не вчать, як долати складності у спілкуванні, щоб зберігати важливі для нас взаємини під час тривалої розлуки. Тепер ця проблема набула системних масштабів. Згідно з останніми даними Міжнародної Організації з Міграції (МОМ), більш ніж 2,7 мільйона українців, які виїхали після 24 лютого, залишаються за кордоном. Ще 5,9 мільйона переїхали зі своїх домівок у більш безпечні регіони в межах України.
«За даними опитувань, більшість людей, які перебувають далеко від своїх близьких, з часом мають суттєві проблеми у спілкуванні з ними, виникають конфлікти, контактів стає менше. Від цього дуже страждає якість стосунків. Зі свого боку команда проєкту також провела онлайн-опитування, щоб з’ясувати, наскільки актуальною є потреба у покращені якості спілкування на відстані, і головне — наскільки люди готові звертатися по експертну допомогу і дійсно сприймати практичні поради. 67% респондентів визнали, що дійсно мали труднощі у спілкуванні й відчували потребу у порадах психолога їх подолання. Чим довше тривала розлука, тим сильніше проявлялися проблеми і відчувалася потреба у зовнішній допомозі. У тих, хто перебуває в розлуці з початку вторгнення і досі, потреба у психологічних порадах складає 74%», — інформують автори.
Відповіддю на цей запит став посібник «Як ти, кохана(ий)?» в якому пояснюються особливості розмови на відстані, а також наведено декілька простих правил і алгоритм, використати який може кожен. У посібнику застосований підхід із клієнтоцентрованої психотерапії, яка орієнтована на створення опорних відносин та навчає людей без спеціальної підготовки основам психологічної допомоги.
Завдяки допомозі HR-департаменту компанії Vodafone перший тираж посібника вже надрукований. Антон Семенов повідомив, що буде принаймні ще два посібники. Один з них, під назвою «Як ти….», розповідатиме, як розмовляти про втрату близької людини. Цей посібник уже розроблено, він перебуває на стадії технічної верстки, і скоро його буде надруковано. Пізніше буде посібник про те, як розмовляти з дітьми під час війни, оскільки більшість порад дитячих психологів, які добре працюють у мирний час, на жаль, непридатні в умовах війни.
Раніше «ЗМІ для змін» повідомляв, що група волонтерів переклала відеокурс «Перехід до цивільного та мирного життя: тренінг для колишніх військових» українською та відкрила до нього доступ усім охочим. А для шкільних вчителів, директорів і адміністрації стартував безплатний онлайн-курс «Спільно до навчання: ефективна та безпечна освіта під час війни».
З-поміж посібників відзначимо видання Українського незалежного центру політичних досліджень про гуманітарну допомогу, а також посібник про те, як розвивати медіа під час війни.