Російська агресія «серйозно погіршила» права людей в Україні – дослідження ООН

Російська агресія «серйозно погіршила» права людей в Україні – дослідження ООН

15:19,
29 Червня 2022
1024

Російська агресія «серйозно погіршила» права людей в Україні – дослідження ООН

15:19,
29 Червня 2022
1024
Російська агресія «серйозно погіршила» права людей в Україні – дослідження ООН
Російська агресія «серйозно погіршила» права людей в Україні – дослідження ООН
ООН: Чимало військових засобів і методів порушували норми міжнародного гуманітарного права, які регулюють ведення бойових дій (на фото: наслідки російського ракетного удару по ТРЦ в Кременчуці).

Повномасштабне вторгнення Росії «серйозно погіршило» права людей в Україні. Про це йдеться доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини за період з 24 лютого до 15 травня 2022 року.

«Чимало військових засобів і методів порушували норми міжнародного гуманітарного права, які регулюють ведення бойових дій. Зокрема, у багатьох випадках Збройні сили Російської Федерації та меншою мірою Збройні сили України не дотримувалися принципів розрізнення, пропорційності та запобіжних заходів, щоб уникнути або щонайменше звести до мінімуму випадкову загибель цивільного населення та пошкодження цивільних об’єктів», – цитує «Радіо Свобода» Моніторингову місію ООН з прав людини в Україні.

Зокрема, вона зафіксувала:

  • незаконні вбивства та страти цивільних осіб у понад 30 населених пунктах Київської, Чернігівської, Харківської і Сумської областей (скоєні, коли ці території перебували під контролем Збройних сил Російської Федерації наприкінці лютого та в березні);
  • порушення обома сторонами прав людини щодо поводження з військовополоненими та особами hors de combat;
  • 23 верифіковані випадки сексуального насильства: «більшість з них була вчинена на місцевостях, які контролюються Збройними силами Російської Федерації, але також були випадки й на місцевостях, які контролюються урядом України» (водночас ООН не уточнює, кого саме звинувачує у випадках сексуального насильства на вільній території України – ДМ.);
  • 248 випадків свавільного затримання представників місцевих органів влади, журналістів, активістів громадянського суспільства та інших цивільних осіб («чимало з них можуть складати насильницькі зникнення, імовірно, вчинені Збройними силами Російської Федерації та пов'язаними озброєними групами»);
  • примусовий військовий призов чоловіків на територіях так званих «ДНР» і «ЛНР»);
  • 41 випадок переслідування жителів окупованого Криму за «дискредитацію» або «заклики до перешкоджання» застосування Збройних сил Російської Федерації.

«Сторони мають забезпечити своєчасне, ефективне розслідування всіх заяв про правопорушення, зокрема катування, жорстоке поводження, свавільне затримання й сексуальне насильство, а також і забезпечити належне притягнення винних до відповідальності», – заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер.

24 лютого 2022 року Росія розпочала масштабний наступ проти України, ЗСУ та тероборона відбивають атаки російської армії. Росіяни обстрілюють ракетами та РСЗВ об'єкти цивільної інфраструктури українських міст та цілеспрямовано вбивають цивільне населення, зокрема, дітей та жінок. Воєнні злочини росіян можуть бути кваліфіковані як геноцид українського народу.

Україна звернулася до суду в Гаазі з проханням розслідувати скоєні Росією злочини війни. Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан вже розпочав роботу в Україні.

У березні громадянська мережа «Опора» запустила збір доказів воєнних злочинів Росії для надання їх трибуналу в Гаазі, а з другого дня війни УГСПЛ, Центр прав людини Zmina, громадська організація Ukrainian Legal Advisory Group і команда Truth Hounds збирають докази злочинів і порушень, скоєних проти мирного населення в Україні.

У цій публікації розповідаємо, чим воєнний злочин відрізняється від військового.

Фото: Полтавська обласна прокуратура

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду