Чим воєнні злочини відрізняються від військових

Чим воєнні злочини відрізняються від військових

16:42,
15 Березня 2022
6238

Чим воєнні злочини відрізняються від військових

16:42,
15 Березня 2022
6238
Чим воєнні злочини відрізняються від військових
Чим воєнні злочини відрізняються від військових
І кого треба карати за воєнні злочини — росіян чи Росію загалом.

В контексті війни Росії проти Україні деякі медіа і люди часто пишуть або говорять про притягнення Росії до відповідальності за «військові злочини». Це категорично неправильно. Правильно вести мову про відповідальність за ВОЄННІ злочини, тому що різниця між цими окремими видами злочинів принципова. 

Військовими кримінальними правопорушеннями (поняття «військовий злочин» зникло з кримінального кодексу України ще 2018 року) є «… правопорушення проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями, а також військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів».

Це невиконання наказів, опір начальству, порушення відносин підлеглості, самовільне залишення частини, дезертирство, порушення низки правил несення військової служби тощо (статті 401-435 Кримінального кодексу України). 

Воєнні злочини у Римському Статуті Міжнародного кримінального суду стоять поряд із такими злочинами, як геноцид, агресія, злочини проти людяності. Це серйозні порушення законів та звичаїв війни. Це вбивства (за винятком убивства комбатанта комбатантом) і катування, що відбуваються в умовах збройного конфлікту, знищення або присвоєння майна без воєнної необхідності, призов на окупованій території, незаконні переміщення цивільного населення, атаки на цивільні об’єкти тощо (більше тут).

Також важливою відмінністю є те, що воєнні злочини можуть бути вчинені виключно в умовах збройного конфлікту та пов’язані з ним. Військові кримінальні правопорушення можуть вчинятись як під час збройного конфлікту, так і під час проходження військової служби в мирний час.

Отже, у разі вчинення злочинів, пов’язаних зі збройним конфліктом:

  • правильно казати про притягнення до кримінальної відповідальності за воєнні злочини;
  • правильно казати про притягнення до кримінальної відповідальності за воєнні злочини не Росії як держави, а її посадовців та інших учасників конфлікту. Бо цей вид відповідальності має індивідуальний характер. Саму державу можуть притягнути до відповідальності за вчинення міжнародного протиправного діяння в рамках інших юрисдикцій (у вигляді сатисфакції, реституції, компенсації).  

Регіональний центр прав людини працює в умовах воєнного стану. Ми робимо все, що від нас залежить, для притягнення як російських посадовців до міжнародної кримінальної відповідальності, так і самої Росії — до міжнародної відповідальності. Росія має відповісти як за окупацію Криму і частини Донецької та Луганської областей, так і за криваву  загарбницьку війну, яку вона розпочала о 5 ранку 24 лютого 2022 року проти всієї України та цивілізованого світу.

Графіка: Регіональний центр прав людини

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду