Дослідження Фонду Східна Європа: Лише 17 % громадських організацій отримали міжнародну допомогу після початку повномасштабного вторгнення
Дослідження Фонду Східна Європа: Лише 17 % громадських організацій отримали міжнародну допомогу після початку повномасштабного вторгнення
Дослідження «Потреби та проблеми організацій громадянського суспільства в умовах війни» презентували 31 жовтня в Києві, повідомила пресслужба Фонду Східна Європа. Його на запит фонду виконала компанія 4Service у межах проєкту «Фенікс» за кошт Європейського Союзу. Мета — оцінити потреби та проблеми ОГС, їхню роль і місце в процесі відбудови країни. Результати дослідження висвітлюють передовсім зміни в роботі, проблеми та потреби організацій, проєктну роботу, організаційну спроможність на другому році повномасштабної війни.
Повідомляється, що дослідження базується на комбінованому підході. Загалом опитали 621 представника громадських та благодійних організацій України. Польовий етап припав на липень 2023 року.
Згідно з результатами, більшість опитаних — 70 % респондентів та 91 % громадських організацій — не переїжджали через вторгнення. 79 % організацій не змінили напрями роботи через війну, 19 % вказали, що адаптувались до нових умов.
Опитування показало, що після 24 лютого 2022 року 17 % організацій отримали міжнародну допомогу, 83 % відповіли, що не мали такого фінансування. Найбільше такої допомоги отримали релоковані організації (29 %; отримували гранти міжнародної технічної допомоги) і ті, що змінили напрям роботи (36 % проти 17 % серед усіх опитаних). Отримані грантові кошти переважно спрямували на підтримку вразливих груп населення, інтеграцію внутрішньо переміщених осіб, підвищення соціальної згуртованості, організацію навчальних програм, підвищення обізнаності різних груп населення.
Серед проблем, які зазначали найчастіше організації, — потреба у фінансуванні, зокрема, й адміністративних витрат, слабка матеріально-технічна база, емоційне вигорання, брак кадрових ресурсів та недостатня співпраця з місцевою владою.
«Опитування продемонструвало, що лише близько п’ятої частини організацій отримали фінансування від міжнародних донорів. Також лише п’ята частина опитаних зазначила, що адаптувала свою діяльність від початку великої війни. Труднощі з фінансуванням, ключовими фахівцями, емоційне вигорання — усе це серед проблем, які гостро стоять перед організаціями. Тож громадський сектор потребує подальшої підтримки, при цьому — розвитку навичок фандрейзингу, ефективного управління організацією та реалізації проєктів», — прокоментувала результати дослідження Анна Падалка, керівниця відділу соціологічних досліджень агенції 4Service.
Нагадаємо, у 2022 році Україна вперше за 5 років покращила показник сталості організацій громадянського суспільства. Зросли показники фінансової життєздатності, надання послуг організаціями, інфраструктура сектору і публічний імідж. Показники аспектів правового середовища, організаційної спроможності та адвокації залишилися без змін.
За результатами соціологічного дослідження «Громадянське суспільство України в умовах війни — 2022» «ІСАР Єднання», у 2022 році створено 6 367 нових благодійних організацій задля реагування на нагальні виклики війни. Для порівняння — у 2021 році створено 830 благодійних організацій.