Дослідження «Українського жіночого конгресу»: Соціальні мережі — головне джерело новин для біженок із України

Дослідження «Українського жіночого конгресу»: Соціальні мережі — головне джерело новин для біженок із України

14:50,
29 Грудня 2023
1039

Дослідження «Українського жіночого конгресу»: Соціальні мережі — головне джерело новин для біженок із України

14:50,
29 Грудня 2023
1039
Дослідження «Українського жіночого конгресу»: Соціальні мережі — головне джерело новин для біженок із України
Дослідження «Українського жіночого конгресу»: Соціальні мережі — головне джерело новин для біженок із України
67 % респонденток обрали цю відповідь. Особливо важливим цей канал комунікації є для жінок, які не їздять часто в Україну — 93 % з них відзначили це.

Дослідження «Передумови повернення в Україну для участі і відбудові українських жінок, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном» було проведене дослідницькою компанією Periscope Research 1—12 листопада 2023 року. Дослідження громадська організація «Український жіночий конгрес»; воно виконане спільно з благодійним фондом «Освітня фундація “МрійДій”» за підтримки проєкту U-Lead.

Дослідження мало на меті визначити ключові фактори та передумови, що спонукатимуть українських мігранток повернутись до України та долучитись до процесу відбудови на місцевому рівні. Дослідники вивчали думки українських жінок 18—59 років. 45 % опитаних проживали на прифронтових та звільнених територіях, 35 % — у центральних областях і 20 % — на заході України. Більшість (58 %) жили в столиці й обласних центрах, 30% — в інших містах і містечках, а 12% у сільській місцевості. Більшість респонденток залишили Україну на самому початку повномасштабної війни. Більш ніж півтора року перебувають за кордоном 38% опитаних, 12—18 місяців — 27 % жінок. Респондентки взяли участь у глибинних інтерв’ю (10 жінок) і в кількісному онлайн-опитуванні (800 жінок).

Інфографіка з дослідження «Передумови повернення в Україну для участі і відбудові українських жінок, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном»

За результатами дослідження, Telegram та Instagram — два найпопулярніші канали для спілкування, які використовуються респондентками для отримання новин — 69 % і 54 %. Уподобання в користуванні соціальними мережами та месенджерами значно відрізняються в залежності від віку респондентки. Популярність Telegram різко знижується в групі жінок 40—59 років, як і для TikTok та Instagram. Популярність Facebook, Viber і YouTube найвища в цій віковій групі.

Основним фокусом цікавості при споживані новин для респонденток залишається Україна: 49 % опитаних сказали що протягом останніх 30 днів частіше споживали новини саме про Україну, 22 % — що про країну теперішнього перебування. Жінки, які не їздять часто в Україну майже повністю сфокусовані на новинах з батьківщини — 82 %.

Українські жінки-біженці за кордоном більш оптимістично оцінюють стан справ в Україні порівняно з оцінками розвитку ситуації тих жінок працездатного віку, які залишаються в Україні.

«Детектор медіа» також писав, що за результатами дослідження, 68 % українок-біженок планують повернутися.

61 % українських жінок-біженок вважають, що Україна скоріше або точно переможе у війні проти РФ, водночас третина опитаних (34 %) тієї чи іншою мірою переконані, що цього не відбудеться. Опитування показало, що жінки з дітьми і ті, хто часто їздить в Україну частіше за інших демонструють впевненість у перемозі України у війні. Жінки без дітей, та ті, які живуть на дві країни, менше вірять у перемогу. Жінки молодшого віку менш впевнені в перемозі, ніж інші вікові групи, проте й серед них більшість вірить у неї. Жінки без дітей і ті, які живуть на дві країни, менше вірять у перемогу.

Більшість учасниць опитування бачать Україну через 5 років мирною країною. Тільки 11 % вважають, що навіть тоді воєнні дії (хоча б локальні) будуть продовжуватися, що гальмуватиме відбудову країни. Решта мають більш позитивні погляди подальшого розвитку країни. Найбільш імовірний сценарій перебігу подій, на думку українських жінок-біженок за кордоном, полягає в тому, що Україна стане мирною країною, яка поступово повертається до темпів розвитку до 2022 року. Так вважають 41 % опитаних.

Тривожним сигналом дослідники назвали те, що третина опитаних (33 %) сподіваються на припинення війни протягом 5 років, проте вважають, що країна буде в серйозній економічній кризі та з низьким рівнем життя населення. Це може впливати на їх міграційні наміри, зазначається в дослідженні.

Більше половини учасниць дослідження (56 %) планують долучатися до відбудови України після війни, 44 % респонденток не збираються цього робити.

Фото з конференції Українського жіночого конгресу; інфографіки з дослідження «Передумови повернення в Україну для участі і відбудові українських жінок, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном»

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду