«Демократія і права людини»: Фестиваль «Протасів Яр» оголосив програму третього дня
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Демократія і права людини»: Фестиваль «Протасів Яр» оголосив програму третього дня
Третій день фестивалю пам'яті Романа Ратушного «Протасів Яр» присвятили темі «Демократія і права людини», повідомили організатори на фейсбук-сторінці події. Початок заходу запланували 24 червня на 16:00. Локація — галявина на Протасі в Києві (таксі-локація нижньої заправки Wog, вул. Солом'янська, 40-а). Вхід на всі події фестивалю вільний. Організатори закликали взяти каремати та капелюхи (залежить від погоди).
Нижче розповідаємо детальніше про події.
Під час дискусії «Заказник і парк на обох схилах Протасового яру: зберігати, створювати, користувати» обговорять такі питання:
- Що стається після збереження та відстояння зелених зон міськими активістами?
- Що відбувається з зеленою зоною після надання їй певних заповідних статусів?
- Чи існує релевантна межа між заказником та парковою зоною, коли достатньою мірою зберігається природна екосистема зеленої зони та забезпечується достатній доступ до експлуатації населенням цієї зони?
- Які головні проблеми вже збережених зелених зон у містах?
- Які можливості для залучення громадськості до збереження зелених зон у містах?
- Чи є достатньо законів та політик для збереження зелених зон у містах?
- Який потенціал та/або ризики ви бачите щодо Протасового яру в розрізі збереження екосистеми та доступу населення до цієї зеленої зони?
Спікер(к)и:
- Михайло Петелицький, екоактивіст, директор ГО «Екопарк Осокорки»;
- Інга Малько, екологиня, голова правління ГО «Стардуб»;
- Інна Добровольська, міська планувальниця та ландшафтна архітекторка.
Модераторка: Уляна Джурляк, архітекторка, міська активістка.
На дискусії «Свобода vs рабство. Війна підданих імперії проти вільних людей» обговорять таке:
- Як досвід неволі впливає на людину і на суспільство?
- Як історичне минуле впливає на запит свободи та готовність відстоювати свободу?
- Чому українці та росіяни по-різному ставляться до цінності свободи?
- Як хибні ідеї «все у світі давно вирішено», «ми нічого не можемо змінити» призвели до сьогоднішньої війни?
- Чи можна пояснити несвободу обставинами, біологією, Божою волею?
- «Чи мажеться свобода на хліб» (с)?
Спікери:
- Ігор Козловський, громадський діяч, релігієзнавець, колишній в’язень проросійських терористів;
- Станіслав Асєєв, журналіст, письменник, колишній в'язень донецької тюрми «Ізоляція», засновник Фонду пошуку воєнних злочинців «Ініціатива справедливості».
Модераторка: Мирослава Барчук, журналістка, телеведуча, віцепрезидентка Українського ПЕН.
О 20:00 покажуть фільм Ірини Рябенької «Світлий Шлях». В основу стрічки лягла книга «Світлий Шлях: Історія одного концтабору» українського письменника, журналіста і блогера Станіслава Асєєва, який зміг пережити 2 роки в катівні «Ізоляція» в Донецьку. Він же є героєм фільму. Після арешту журналіст протягом 28 місяців перебував у концтаборі, став свідком катувань і моральних звірств.
О 21:00 покажуть фільм «Анатомія рашизму». Це перший епізод авторського документального проєкту Мирослави Барчук «Остання війна», у якому українські та західні інтелектуали, історики, філософи, письменники й політичні діячі аналізують, як довго триває російсько-українська війна, які її корені та за що вона точиться.
Читайте також:
Організатори також повідомили, що на локації працюватиме дитяча галявина з іграми та забавляннями для найменших відвідувачів від партнерів фестивалю — Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара».
Як «Детектор медіа» писав раніше, фестиваль присвятили пам’яті полеглого під Ізюмом рік тому, 9 червня 2022 року, громадського активіста і розвідника 93-ї бригади «Холодний Яр» Романа Ратушного. Фестиваль відкрили 27 травня, і триватиме він по вересень. Другий день фестивалю провели 10 червня.
- Читайте також: «Я робив усе, щоб мої вчинки та дії продовжили моє життя». Як стартував перший фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного
Фестиваль включає мистецький (кінопокази, концерти, поетичні читання, лекції, створення муралу), історичний (лекції, екскурсії) напрями, а також напрям демократії і прав людини (дискусії, розмови, лекції, покази, обговорення документальних фільмів); діятиме дитяча програма.
До координаційної ради фестивалю ввійшли Світлана Поваляєва, Юлія Бартле, Артур Харитонов, Мирослава Барчук, Яна Безсмертна, Тетяна Терен, Вікторія Амеліна, Тетяна Власова, Оксана Ігнатова.
Роман Ратушний брав участь у Революції Гідності, в акціях протесту проти забудови Протасового Яру в Києві, очолив ініціативу та громадську організацію «Захистимо Протасів Яр». З першого дня повномасштабного вторгнення Росії Роман взяв участь у боях під Києвом, а потім у складі 93-ї ОМБр «Холодний Яр» звільняв Тростянець, воював на Сумщині та під Ізюмом.
Після загибелі Романа Ратушного громадська організація «Захистимо Протасів Яр» продовжила працювати та домоглася в липні 2022 року ухвалення міською владою рішення про створення ландшафтного заказника на обох схилах Протасового яру.
8 вересня 2022 року Київрада підтримала перейменування на честь Романа Ратушного вулиці Волгоградської в Солом'янському районі Києва.
Зображення: facebook.com/fest.protasiv.yar, пресслужба фестивалю «Протасів Яр»