Нобелівську премію миру передали дітям ув’язненої іранської правозахисниці

Нобелівську премію миру передали дітям ув’язненої іранської правозахисниці

10:55,
11 Грудня 2023
496

Нобелівську премію миру передали дітям ув’язненої іранської правозахисниці

10:55,
11 Грудня 2023
496
Нобелівську премію миру передали дітям ув’язненої іранської правозахисниці
Нобелівську премію миру передали дітям ув’язненої іранської правозахисниці
Вони ж виголосили на врученні лекцію миру від імені своєї матері.

Нобелівську премію миру від імені іранської правозахисниці Наргес Мохаммаді, яка перебуває у в’язниці в Ірані, отримали її діти, 17-річні Алі та Кіана Рахмані. Про це повідомляє «Радіо Свобода».

У Стокгольмі та Осло 10 грудня відбулися церемонії вручення Нобелівських премій за 2023 рік.

Нобелівську лекцію, яку виголосили її діти, правозахисниця написала у в’язниці в Ірані. У ній вона заявила, що хоче стати на захист усіх іранців, які виступають проти несправедливості та переслідувань. Також Мохаммаді стверджує, що іранський режим втратив легітимність та підтримку в народі.

Офіційний Тегеран звинуватив Нобелівський комітет у втручанні у внутрішні справи та «політизації» теми прав людини.

Нобелівські премії традиційно вручають 10 грудня, у річницю смерті засновника премії — Альфреда Нобеля. Цей день є міжнародним Днем прав людини. Саме в цей день у 1948 році Генеральна асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини.

Наргес Мохаммаді нагородили Нобелівською премією миру 2023 року за «боротьбу проти гноблення жінок в Ірані та за просування прав людини і свободи для всіх».

Мохаммаді є іранською правозахисницею та віцепрезиденткою Центру захисників прав людини (DHRC). Протягом багатьох років вона висловлювала незгоду з обов’язковим правилом носіння хіджабу, накладеним на іранських жінок, а також з обмеженнями прав та свобод жінок в Ірані.

Іранський режим заарештовував її 13 разів, п’ять разів визнавав винною і засудив до 31 року ув’язнення та 154 ударів батогом. 

Рішення про присудження їй Нобелівської премії пов’язане, зокрема, з масовою кампанією під гаслом «Жінка. Життя. Свобода», яка розпочалася в Ірані після загибелі активістки Махси Аміні торік. Мохаммаді прямо з в’язниці підтримала протести, які розпочалися восени 2022 року після вбивства поліцейськими Махси Аміні. Учасники кампанії виступають за права жінок і, зокрема, проти обов’язкового носіння хіджабу. Масові акції жорстоко придушувала влада.

У листопаді стало відомо, що лауреатка Нобелівської премії миру 2023 року, правозахисниця Наргес Мохаммаді, яка перебуває в іранській в’язниці, оголосила голодування. Вона протестує проти обмеження медичного обслуговування ув’язнених та проти зобов’язання жінок носити хіджаб. Які саме вона висунула вимоги, не повідомляється. Іранська влада поки що офіційно не підтверджувала, що Мохаммаді почала голодування.

Фото: Fredrik Varfjell / AFP, Getty Images

 

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду