Нобелівську премію миру здобула організація Nihon Hidanky, що обʼєднує вцілілих під час атомних бомбардувань Японії
Нобелівську премію миру здобула організація Nihon Hidanky, що обʼєднує вцілілих під час атомних бомбардувань Японії
Нобелівську премію миру вручили японській організації Nihon Hidankyo, що обʼєднує вцілілих після атомного бомбардування Хіросіми і Нагасакі та їхніх родичів. Про це повідомили на сайті комітету.
Організацію нагородили за «зусилля зі створення світу, вільного від ядерної зброї, і за демонстрацію того, що ядерна зброя ніколи більше не повинна використовуватися».
«Nihon Hidankyo надав тисячі свідчень, випустив резолюції та публічні заклики, а також щорічно направляв делегації до Організації Об’єднаних Націй та різноманітних мирних конференцій, щоб нагадати світу про нагальну потребу ядерного роззброєння. Хібакуся (жертви атомних бомбардувань Хіросіми і Нагасакі, — ред.) допомагають нам описати невимовне, подумати про немислиме й до певної міри осягнути незбагненний біль і страждання, спричинені ядерною зброєю», — зазначили в комітеті.
Нобелівський комітет висловив стурбованість тим, що міжнародне «ядерне табу», яке виникло у відповідь на атомні бомбардування в серпні 1945 року, нині «перебуває під тиском».
«Ядерні держави модернізують і вдосконалюють свої арсенали; нові країни, схоже, готуються отримати ядерну зброю; і звучать погрози використати ядерну зброю в поточних війнах (...) У цей момент історії людства варто нагадати собі, що таке ядерна зброя: найбільш руйнівна зброя, яку коли-небудь бачив світ», — наголошується в рішенні.
Премію миру вручать на офіційній церемонії в Осло 10 грудня, в річницю смерті засновника премії, шведського винахідника і філантропа Альфреда Нобеля. Нагорода включає в себе золоту медаль, диплом і грошову винагороду в розмірі 1 мільйона доларів.
Нагадаємо, лавреаткою Нобелівської премії миру 2023 року стала правозахисниця з Ірану Наргес Мохаммаді. Її нагородили за «боротьбу проти гноблення жінок в Ірані та боротьбу за захист прав людини та свободи для всіх». Іранський режим заарештовував її 13 разів, п’ять разів визнавав винною і засудив до 31 року ув’язнення та 154 ударів батогом.
У 2022 році Нобелівську Премію миру отримала українська правозахисна організація Центр громадянських свобод, яка 15 років працює заради захисту прав людей в Україні та за кордоном. Це перша Нобелівська премія в історії України.
Крім Центру, премію отримали також російський «Меморіал» та білоруський активіст Алесь Бяляцький, який відбуває покарання у Білорусі. 2022 рік став лише третім випадком в історії, коли Нобелівську премію присудили трьом лауреатам.
Архівне фото: генеральний секретар Nihon Hidankyo Кідо Суечі виступає під час Віденської конференції 2022 року/Getty Images