Олександра Матвійчук: «Необхідно перейти від наративу “допоможемо Україні не зазнати поразки” до “допоможемо Україні перемогти”»
Олександра Матвійчук: «Необхідно перейти від наративу “допоможемо Україні не зазнати поразки” до “допоможемо Україні перемогти”»
З 25 по 28 липня делегація лауреатів Нобелівської премії миру 2022 року з України, Білорусі та Росії проводить зустрічі у Вашингтоні з високопосадовцями й експертами США, повідомила правозахисна й технологічна організація eQualitie, яка разом із Національним фондом демократії (NED) та Фондом Карнеґі за міжнародний мир (CEIP) підтримала цей візит.
До складу делегації ввійшли Олександра Матвійчук з Центру громадянських свобод, Олександр Черкасов із правозахисного центру «Меморіал» та Костянтин Стародубець із правозахисного центру «Вясна». Зазначається, що заплановані зустрічі з представниками Державного департаменту США, Гельсінської комісії США, Комітету з питань міжнародних відносин Сенату США та Білого дому, а також з експертами з міжнародного права та впливовими аналітичними центрами.
Зокрема, Олександра Матвійчук підкреслила тривале застосування Росією війни як засобу досягнення своїх геополітичних цілей, військових злочинів як стратегії для забезпечення перемоги. За її словами, ця закономірність простежується в багатьох випадках, включно з війнами в Чечні, Грузії, Молдові, Малі та Сирії. Показово, що під час цих конфліктів Росії вдалося уникнути відповідальності за свої дії. Правозахисниця сказала, що необхідно розірвати коло безкарності, аби притягнути до відповідальності Володимира Путіна, російський уряд і військове керівництво.
«Нам необхідно перейти від наративу "допоможемо Україні не зазнати поразки" до "допоможемо Україні перемогти", і зробити це треба швидко. Між двома тезами є величезна різниця як у питаннях санкцій, так і зброї», — сказала Олександра Матвійчук.
Своєю чергою, Олександр Черкасов заявив, що розслідування та покарання минулих злочинів є життєво важливими для досягнення справедливості проти сучасних військових злочинців. Костянтин Стародубець сказав, що перемога України не лише принесе свободу Білорусі, а й символізує тріумф громадянського суспільства в країні, що зараз перебуває під російською окупацією.
26 липня в рамках візиту нобеліати візьмуть участь у публічній дискусії «Розмова з лауреатами Нобелівської премії миру 2022 року з України, Білорусі та Росії». Зареєструватися можна за посиланням.
Нагадаємо, українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод» у 2022 році отримала Нобелівську премію миру разом із міжнародною організацією «Меморіал» та білоруським адвокатом й активістом Алесем Біляцьким, який відбуває покарання в Білорусі. Олександра Матвійчук повідомила, що виставить медаль Нобелівської премії миру на благодійний аукціон. А українська організація «Меморіал», що отримала половину своєї частини премії, пообіцяла віддати її постраждалим у війні.
«Детектор медіа» також розповідав, як кожен журналіст може допомогти ініціативі «Трибунал для Путіна» покарати російських воєнних злочинців.
Фото: Right Livelihood Award