Росія примусово мобілізує українців на загарбаних територіях, а Україна часом виносить їм обвинувальні вироки. Аналітичний звіт
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Росія примусово мобілізує українців на загарбаних територіях, а Україна часом виносить їм обвинувальні вироки. Аналітичний звіт
Коаліція «Україна. П’ята ранку» випустила аналітичний звіт, у якому йдеться про проблему примусової мобілізації Росією українських громадян на тимчасово окупованих територіях, зокрема у Криму, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській областях. Звіт охоплює події та факти в період з 19 лютого 2022 року до вересня 2022 року.
Про це інформує Центр прав людини «Zmina». Згідно зі звітом, примусова мобілізація є одним із поширених та масових воєнних злочинів, які вчиняє Росія у війні проти України. Така мобілізація заборонена Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни 1949 року.
«Згідно зі статтею 51, окупаційна держава не має права примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах та виконувати будь-яку роботу, що передбачала б їхню участь у воєнних операціях. Також такі дії є порушенням законів і звичаїв війни, згідно зі статтею 438 Кримінального кодексу України», — зазначено у вступі до звіту.
Під час дослідження проблеми, як інформують його автори, були використані звіти правозахисних організацій (зокрема Кримської правозахисної групи), звіти та повідомлення українських державних органів та їхніх представників, міжнародних організацій. Окремо вивчалися джерела з повідомленням окупаційних органів влади та їхніх представників, а також задокументовані свідчення жителів загарбаних територій. З метою виявлення основних тенденцій розгляду кримінальних проваджень щодо примусово мобілізованих осіб проведено також аналіз судових окремих рішень за статтею 111 та суміжними статтями 111-1, 258-3 та 260 Кримінального кодексу України, доступних в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
За свідченнями мобілізованих, які зібрали представники коаліції, за ухилення від «мобілізації» окупанти погрожували звільненням з роботи, відрахуванням з навчальних закладів, ув’язненням, а рідним, які їх укривають, погрожували декількома роками тюрми.
Водночас експерти коаліції «Україна. П’ята ранку» вказують: попри те, що Україна закликала здаватися українців, які були примусово долучені до лав російського війська, та обіцяла не засуджувати за сам факт служби в окупаційній армії, таким українцям все ж виносяться обвинувальні вироки без належного розслідування та доведення провини людей.
Судова практика йде шляхом винесення обвинувальних вироків громадянам України, які, ймовірно, були примусово мобілізовані на окупованих територіях України, за вчинення державної зради
«Слідча та судова практика розслідування та розгляду кримінальних проваджень щодо підозри у вчиненні державної зради особою, яка була, ймовірно, примусово мобілізована на окупованих територіях України, суперечить принципу презумпції невинуватості, офіційній комунікації органів влади та державним інтересам України», — ідеться у висновках до звіту.
Із повним текстом звіту, а також рекомендаціями для влади від правозахисників можна ознайомитися українською та англійською мовами.
Коаліція «Україна. П’ята ранку» — це об'єднання правозахисних організацій, які збирають та документують воєнні злочини і злочини проти людяності, вчинені під час російської збройної агресії в Україні. Її мета — захист жертв російської збройної агресії в Україні та притягнення до відповідальності вищого керівництва Росії та безпосередніх виконавців воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Одним із завдань коаліції «Україна. П’ята ранку» є документування наслідків широкомасштабної агресії Росії після 24.02.2022. Проблема примусової мобілізації українських громадян на тимчасово окупованій території є одним з поширених та масових воєнних злочинів, що вчиняються в ході російської агресії проти України.
Фото: 9111.ru