Кампанія Prisoner’s Voice на «Книжковому Арсеналі» розповість історії звільнених із російського полону українок
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Кампанія Prisoner’s Voice на «Книжковому Арсеналі» розповість історії звільнених із російського полону українок
24 червня в межах XI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» у Києві відбудеться подія «Women’s voices», повідомила громадська організація «Центр громадянських свобод». Подію запланували на 11:00–11:45 у Мистецькому арсеналі, (Київ, вул. Лаврська, 10–12).
Учасниці події:
- Мар’яна Мамонова. Медикиня, капітан Медичної служби Збройних сил України, учасниця російсько-української війни. З початку повномасштабного російського вторгнення служила в Маріуполі. Тоді вона разом з колегами та десятками цивільних переховувалася на металургійному заводі імені Ілліча та рятувала життя іншим. Ще до полону Мар'яна в одному з листувань повідомила рідним, що вагітна. З 4 квітня російські окупанти утримували жінку в полоні в Оленівці. 21 вересня Мар'яну звільнили з полону.
- Вікторія Андруша. Вчителька математики та інформатики у Броварському ліцеї. Родом з Чернігівщини. 25 березня 25-річну Вікторію Андрушу росіяни викрали з дому. Тривалий час її тримали в Курському СІЗО, до неї не пускали адвокатів і не підтверджували, що вона дійсно там. Її позбавили волі на пів року. 29 вересня Вікторію повернули. Після повернення з російської неволі нагороджена орденом «Народний герой України» та почесною відзнакою «За заслуги перед містом».
- Людмила Гусейнова. У 2014-му працювала інженеркою з техніки безпеки в Новоазовську, що на Донеччині. З початком війни допомагала розселяти переселенців. Наприкінці літа 2014-го місто окупували. Гусейнова дізналася, що Україна не встигла евакуювати дитячий сиротинець у Приморському на лінії фронту. Дітям з інтернату Людмила з підконтрольної території України возила взуття та одяг, а також українські книжки. У 2019-му її заарештували. Людмилу тримали за ґратами три роки. Тепер вона захищає права інших жінок, яких силоміць утримують окупанти, та допомагає тим, хто повернувся з полону.
Модеруватиме подію Анастасія Багаліка, радіоведуча, співавторка подкасту «Звільніть наших рідних» на «Громадському радіо».
До правозахисників звернулися родичі та друзі понад 1000 цивільних, яких насильно утримувала чи утримує Росія, 12% з них — це жінки, пише ЦГС. «Відразу після затримання жінок і чоловіків зазвичай тримають разом в підвальних приміщеннях, які непридатні для перебування людей. Часто їх не годують, не дають воду і можливості сходити в туалет», — написали правозахисники.
Зацікавленим історіями представникам/-цям медіа запропонували звернутися до комунікаційниці Центру громадянських свобод Христини Бучковської (096 137 67 99 — телефон, WhatsApp).
Подія організована в рамках кампанії Prisoner’s Voice — ініціативи Центру громадянських свобод, яка з 2014 року працює над звільненням всіх українських політичних в’язнів у Росії, Криму та на Донбасі й цивільних, ув'язнених унаслідок російської агресії. Тоді громадська організація «Центр громадянських свобод» запустила інформаційну кампанію «LetMyPeopleGo», щоб висвітлити політичні переслідування українських громадян у Росії, Криму і на Донбасі.
У 2018 році, коли український кінорежисер і політв’язень Олег Сенцов оголосив голодування, ЦГС запустив міжнародну ініціативу SaveOlegSentsov. Після звільнення з в’язниці та повернення з Росії Олега Сенцова в 2019 році ініціативу перейменували на PrisonersVoice. У 2022 році після 24 лютого ініціатива почала допомагати цивільним, ув’язненим внаслідок російської агресії.
Нагадаємо, «Детектор медіа» розповідав про кампанію з написання поштівок політв’язням, яка відбулася під час Х Книжкового Арсеналу в Києві.
«Детектор медіа» також писав, що фестиваль «Книжковий Арсенал» проходитиме з 22 до 25 червня. Megogo безкоштовно транслюватиме події «Книжкового Арсеналу».