Коаліція «Реанімаційний пакет реформ» закликала Міносвіти повернути історію до переліку обов’язкових предметів НМТ

Коаліція «Реанімаційний пакет реформ» закликала Міносвіти повернути історію до переліку обов’язкових предметів НМТ

17:14,
30 Січня 2023
409

Коаліція «Реанімаційний пакет реформ» закликала Міносвіти повернути історію до переліку обов’язкових предметів НМТ

17:14,
30 Січня 2023
409
Коаліція «Реанімаційний пакет реформ» закликала Міносвіти повернути історію до переліку обов’язкових предметів НМТ
Коаліція «Реанімаційний пакет реформ» закликала Міносвіти повернути історію до переліку обов’язкових предметів НМТ
20 січня міністр освіти й науки Сергій Шкарлет повідомив, що цього року історія України не буде обов’язковим предметом під час складання національного мультипредметного тесту (НМТ). Коаліція РПР (25 організацій) виступила проти.

Представники громадянського суспільства вимагають від Міністерства освіти й науки повернути історію України у перелік обов’язкових іспитів національного мультипредметного тесту (НМТ). Цей тест складатимуть випускники шкіл замість скасованого ЗНО. Також у 2020 році з переліку предметів тоді ще ЗНО прибрали українську літературу. Автори звернення вбачають у цьому негативну тенденцію.

«За словами міністра, національний мультипредметний тест складатиметься з двох обов’язкових предметів (української мови та математики) та одного додаткового предмета за вибором вступника з переліку: історія України, іноземна мова (англійська, французька, німецька, іспанська), фізика, хімія, біологія. Отже, історія України з обов’язкового стає предметом на вибір. Але у своїх нововведеннях МОН пішов іще далі та зробив історію України необов’язковою навіть для вступу на гуманітарні спеціальності. 

Нагадаємо,  у 2020 році  з обов’язкових предметів ЗНО вилучили  й українську літературу. Тобто крок за кроком українських абітурієнтів позбавляють необхідності вивчати фундаментальні для формування української ідентичності та держави предмети», — ідеться у відкритому зверненні РПР.

Ось його текст повністю:

«Метою Росії у повномасштабній війні є не просто знищення українців та їх домівок, але й нашої культури та національної пам’яті. Росія вже зруйнувала або викрала 1200 об’єктів української культурної спадщини, зрівняла із землею понад 1000 закладів освіти. В окупованих регіонах російські воєнні злочинці в першу чергу знищують підручники з історії України, називаючи їх екстремістськими, замінюють їх на власну пропаганду та вшановують катів українського народу меморіальними таблицями і пам’ятниками.

Наприклад, під час окупації Луганської, Донецької, Запорізької, Чернігівської та Сумської областей російські війська активно вилучали та знищували книги з української літератури та підручники з історії України. У Донецьку та Маріуполі російські окупанти змусили працівників бібліотек провести інвентаризацію, в результаті –  вилучено та знищено не тільки всі підручники з історії України, а й просто україномовні книги через "екстремістський зміст". А в окупованому Мелітополі росіяни встановили пам’ятну таблицю та пам’ятник службовцям НКВС, вбивці полковника армії УНР та засновника ОУН Євгена Коновальця Павлу Судоплатову та одному з очільників воєнного вторгнення СРСР до Афганістану Григорію Бояринову. На місці пам’ятника Тарасу Шевченку в центрі міста планують встановити меморіал жертвам "Великої вітчизняної війни", міф про яку є однією з магістральних тем російської пропаганди. І таких прикладів безліч.

Історія для Росії — це окремий інструмент у війні, в якому вона системно впродовж багатьох років насаджує через інформаційний простір Україні та світу дезінформаційні наративи про нібито неіснування українців як окремої нації, заперечення існування української мови та культури  тощо. Зрештою, повномасштабна війна розпочалася великою псевдоісторичною лекцією президента Росії Володимира Путіна.

Вилучення обов’язкового іспиту з історії України під час повномасштабної війни з Росією негативно впливатиме на формування національної свідомості випускників шкіл, а відтак і на національну безпеку в довгостроковій перспективі. Вважаємо, що такий крок направлений проти українського державотворення й формування національної свідомості суспільства. Ці помилки можуть коштувати життя багатьом українцям у майбутньому.   

Історія України — це засадничий предмет, який формує в учнів національну пам’ять, національну свідомість, розуміння важливих історичних процесів та їхніх причинно-наслідкових зв’язків. 

Симптоматично, що у 2021 році 18% учасників ЗНО не набрали навіть мінімальний прохідний бал з історії України, тобто не мали базових знань про минуле країни, незалежність та територіальну цілісність якої виборюють наші захисники та захисниці.

Прибрати історію України як обов’язковий предмет з НМТ – це допомагати Росії перемагати у головах наших абітурієнтів. 

Ми, представники громадянського суспільства, вимагаємо у Міністерства освіти й науки повернути історію України у перелік обов’язкових іспитів національного мультипредметного тесту!»

Доєднатися до заяви Коаліції РПР можна за посиланням.

Громадська спілка «Коаліція Реанімаційний пакет реформ» створена учасниками громадських організацій і експертів, які після Революції Гідності в березні 2014 року об’єдналися з метою вироблення консолідованої позиції щодо необхідних для країни реформ та належного їх впровадження. Засновниками Спілки виступили 25 організацій з-поміж громадських об’єднань – повних членів неформальної коаліції Реанімаційний Пакет Реформ. Мета, завдання і цінності Коаліції РПР – це  підтримка та просування реформ для розбудови незалежної, згуртованої, демократичної, правової, сильної та авторитетної Української держави із заможним суспільством і рівними можливостями кожної особи для розвитку і самореалізації, а також сприяння консолідації громадянського суспільства в Україні.

Нагадаємо, раніше РПР проаналізував виконання Україною рекомендацій ЄС для набуття статусу кандидата у члени. Також Коаліція РПР закликала нардепів не підтримувати законопроєкт, який додатково посилює кримінальну відповідальність для військовослужбовців, що його підписав президент. А у серпні коаліція РПР закликала уряд скасувати наказ Держкіно щодо реорганізації «Довженко-Центру».

Коаліція РПР закликає уряд скасувати наказ Держкіно щодо реорганізації «Довженко-Центру»

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду