Всесвітня організація проти катувань розробила Дорожню карту розслідування катувань і насильницьких зникнень, а також Карту юридичних та адвокаційних дій
Всесвітня організація проти катувань розробила Дорожню карту розслідування катувань і насильницьких зникнень, а також Карту юридичних та адвокаційних дій
Дорожня карта розслідування катувань та насильницьких зникнень розроблена на світових прецедентах, зокрема трибуналу щодо колишньої Югославії, повідомила менеджерка з прав людини Всесвітньої організації проти катувань (OMCT) Марія Квіцінська під час брифінгу, пише «Медіацентр Україна».
«Цей історичний, політичний і військовий контекст взаємостосунків між Україною та Росією є складовою частиною моделі злочину, який вчиняють росіяни. І, відповідно, він має враховуватися під час розслідування та в стратегії. Тому ми розробили дуже детальний перелік питань, якими мають керуватися, зокрема представники правозахисних організацій, коли виїжджають в польові місії, коли опитують свідків», — пояснила вона.
Водночас мета Карти юридичних та адвокаційних дій, за словами Марії Квіцінської, полягає в комплексному і стратегічному використанні всіх наявних нині міжнародних інструментів — договірних органів ООН, Суду справедливості ООН, універсальної юрисдикції — і Міжнародного кримінального суду, найвищої з цих інстанцій.
За словами менеджерки ОМСТ, дорожні карти розроблені для Коаліції «Україна. П’ята ранку» і для громадських організацій, аби вони могли проводити структурне розслідування конкретних епізодів імовірних воєнних злочинів і передавати інформацію правоохоронцям.
Нині в органів прокуратури за фактами нелюдського поводження з цивільними та військовополоненими вже є 187 підозрюваних, 148 обвинувачених та 46 судових вироків. Тільки у січні 2024 року 11 осіб отримали підозру за цією статтею, дописала на фейсбук-сторінці Коаліція «Україна. П’ята ранку».
Також на пресконференції презентували збірку «Чорний реєстр випадків страт, катувань і жорстокого поводження з цивільним населенням на тимчасово окупованих територіях України», що містить задокументовані свідчення свідків і потерпілих від діянь окупантів. Її представила правозахисна асоціація Freerights, що входить до Коаліції «Україна. П’ята ранку», як і ОМСТ.
Нагадаємо, Коаліція «Україна. П'ята ранку» почала роботу 25 лютого 2022 року. На сьогодні Коаліція об'єднує 38 неурядових організацій та чотирьох індивідуальних експертів. Вони поєднали свої зусилля для системного документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних у ході російської збройної агресії проти України. Також Коаліція займається захистом жертв російсько-української війни через існуючі державні та міжнародні механізми правосуддя.
Фото: mediacenter.org.ua