Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Як платити менше податків, коли робите благодійні пожертви
Україна з початку повномасштабної війни оперативно внесла в податкове законодавство зміни, які не тільки захищають організації громадянського суспільства від загрозливих наслідків війни, а й сприяють їх активізації через суттєве спрощення бюрократичних механізмів. Проте згідно з запитами на нашу гарячу лінію правової допомоги у секторі мало знають про нові можливості. Розповім ключове.
Податкові стимули — це, простими словами, дозвіл від держави сплачувати меншу суму податку порівняно з іншими платниками. А складними — спеціальні податкові режими, застосування декількох податкових ставок, звільнення частини прибутку від оподаткування, преференції з амортизації, податкові канікули тощо.
У сфері благодійності на сьогодні ефективними податковими стимулами є пільги, знижки та звільнення від оподаткування частини прибутку, що надана як благодійна допомога.
Чим пільга відрізняється від знижки? Податковими пільгами можуть користуватись як люди, так і організації, а податковою знижкою з податку на доходи фізичних осіб можуть скористатись виключно фізичні особи, які не є підприємцями.
З лютого громсектор у співпраці з державою підтримує людей, які постраждали від воєнних дій на території країни. Допомога від держави у розмірі 6500 гривень разово та від 2000 до 3000 гривень на одну людину щомісяця не покриває всіх потреб. Тому волонтерські ініціативи громадських організацій та громадські активісти сфокусувались на змінах законодавства з питань:
- безкоштовної евакуації з небезпечних територій;
- організації надання прихистку;
- забезпечення продуктами харчування, одягом, ліками.
Це фактично дало змогу державі більшою мірою зосередитись на змінах законодавства у ніші податків, гуманітарної допомоги, правилах перетину кордону чоловікам призовного віку, які перевозять гуманітарні вантажі, митних правил щодо ввезення автомобілів для потреб армії тощо.
Важливі зрушення до Податкового і Митного кодексів України та законодавства, що регулює порядок ввезення та розподілу гуманітарної допомоги, ухвалені з 24 лютого 2022 року, спростили умови для благодійності. Відзначу найголовніші:
- Звільнення від ПДФО благодійної допомоги учасникам бойових дій, мешканцям території бойових дій, а також нецільова благодійна допомога постраждалим від збройної агресії Росії.
- Право фізичних осіб включити 16% (було 4%) від суми заробітної плати до податкової знижки, витраченої на пожерстування неприбутковим ГО та БО.
- Право відносити до витрат всю суму коштів, перерахованих на спецрахунок НБУ для підтримки армії та лікарням.
- Неприбутковим організаціям дозволено надавати допомогу армії, лікарням, перераховувати кошти на спецрахунок НБУ без втрати неприбуткового статусу.
- Зниження податкового навантаження та розширення експортних можливості для бізнесу на час війни (дозволено сплачувати єдиний податок за ставкою 2%, європейськими країнами скасовано ввізні мита на велику кількість продукції). Все це може сприяти посиленню благодійних ініціатив.
- Максимальне спрощення процедур та документального оформлення ввезення вантажів гуманітарної допомоги.
Прокоментую пільгу, практичне застосування якої викликає найбільшу кількість звернень на безкоштовну гарячу лінію правової допомоги — податкову знижку з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Щоб повернути собі частину ПДФО, сплаченого із заробітної плати у 2022 році, люди, які роблять пожертви або благодійні внески неприбутковим благодійним організаціям та громадським об'єднанням, зможуть віднести до своїх витрат фактично перераховані на благодійництво гроші. Законом встановлено обмеження — не більше 16 відсотків суми свого загального оподатковуваного доходу за звітний рік. Приклад розрахунку:
У 2022 році людина перерахувала до неприбуткової благодійної організації 5 000 гривень. Зарплатня за 2022 рік — 300 000 гривень, з неї утримали 54 000 гривень ПДФО (18% від отриманого доходу). Податкова соціальна пільга до заробітної плати не застосовувалася.
Розраховуємо суму ПДФО, яка підлягає поверненню внаслідок застосування права на податкову знижку:
1. Визначаємо базу оподаткування, зменшену на суму витрат на благодійництво:
300 000 – 5 000 = 295 000 гривень
(інформацію про суму нарахованого доходу, застосованих ПСП, утриманого ПДФО можна отримати з довідки про доходи від свого роботодавця)
2. Визначаємо суму ПДФО із цієї бази:
295 000 х 18% = 53 100 гривень
3. Сума ПДФО, яка підлягає поверненню платнику = фактично утриманий податок мінус податок, який підлягає утриманню внаслідок застосування податкової знижки:
54 000 – 53 100 = 900 гривень.
Надлишок сплаченого ПДФО зараховується на банківський рахунок платника або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в податковій декларації про майновий стан і доходи, протягом 60 календарних днів після надходження до ДПС такої податкової декларації. Але варто звернути увагу: для пожертв, зроблених у 2022 році, податкову знижку можна використовувати лише у 2023 році.
Юлія Панура, консультантка УНЦПД з питань оподаткування організацій громадянського суспільства та благодійності
Фото: Pixabay