МЗС закликало ООН утриматись від «незбалансованих політичних оцінок» щодо ситуації з УПЦ МП
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
МЗС закликало ООН утриматись від «незбалансованих політичних оцінок» щодо ситуації з УПЦ МП
Речник МЗС України Олег Ніколенко закликав Управління Верховного комісара ООН з прав людини утриматися від «політичних оцінок» у своїх звітах про дії держави щодо УПЦ Московського патріархату.
«У нещодавньому звіті про права людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини зазначило, що обшуки в будівлях УПЦ МП можуть мати "дискримінаційний характер". Україна — демократична держава, в якій ґарантується свобода віросповідання. Водночас свобода не тотожна праву займатися діяльністю, яка підриває національну безпеку. Закликаємо УВКПЛ утримуватися від незбалансованих політичних оцінок, а базувати свої доповіді на фактах», — написав Ніколенко у фейсбуці.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини у своєму звіті про ситуацію з правами людини в Україні заявило, що стурбоване тим, що обшуки правоохоронців у приміщеннях Української православної церкви Московського патріархату можуть «мати дискримінаційний характер».
У листопаді-грудні 2022 року СБУ провела масштабні обшуки у церквах та монастирях УПЦ МП по всій Україні. Правоохоронці виявили велику кількість антиукраїнських матеріалів, пропагандистської літератури, документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.
У грудні 2022 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО про санкції проти 10 представників церкви. Крім того, президент призупинив громадянство 13 священників православної церкви Московського патріархату, серед яких архиєпископи і митрополити.
Читайте також:
- Кабмін подав до Ради проєкт закону, який забороняє діяльність церков, керованих з Росії
- Гундяєв, але не Кирило: РНБО запровадила санкції проти 22 церковників Росії
Російська православна церква представлена в Україні своєю самоврядною частиною, яка має назву Українська православна церква (Московського патріархату).
Після надання у 2019 році автокефалії Київській митрополії у складі Константинопольського патріархату Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що з канонічної точки зору УПЦ (МП) в Україні більше не існує.
Також у Константинополі вже не вважають митрополита Онуфрія «митрополитом Київським». Патріарх Варфоломій вважає єдиною канонічною автокефальною церквою на території України Православну церкву України на чолі з митрополитом Київським Епіфанієм.
РПЦ не визнає відповідне рішення Константинопольського патріархату.
У лютому 2022 року митрополит Онуфрій засудив війну Росії проти України та вимагав припинити її. Митрополит звертався до Кирила, щоб той попросив Путіна припинити війну. Очільник РПЦ навпаки ж публічно підтримав російську агресію, де-факто благословивши військових армії Росії на війну проти України.
На соборі у Києві 27 квітня 2022 року УПЦ МП формально прибрала зі свого статуту всі згадки про зв'язок з РПЦ.
Однак релігієзнавча експертиза статуту УПЦ МП показала, що церковно-канонічний зв'язок цієї церкви з Російською православною церквою залишається чинним. Експертиза встановила, що УПЦ МП продовжує перебувати щодо РПЦ у відносинах підпорядкування.
Фото: Getty Images