Представники громадянського суспільства закликали міністра оборони скасувати реорганізацію Департаменту охорони здоровʼя МОУ
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Представники громадянського суспільства закликали міністра оборони скасувати реорганізацію Департаменту охорони здоровʼя МОУ
Представники громадянського суспільства заявили про систематичне перешкоджання роботі Департаменту охорони здоровʼя (ДОЗ) Міністерства оборони України.
Вони закликали міністра оборони Рустема Умєрова скасувати реорганізацію департаменту, яка може призвести до безповоротної втрати спроможності департаменту як одної з небагатьох працюючих інституцій у військово-медичній сфері. Відповідну заяву опублікували на сайті «Української правди».
Підписанти наголосили, що робота Департаменту охорони здоровʼя є надзвичайно важливою для побудови ефективної медичної системи в армії, адже тривалий час в Україні не було окремого органу, відповідального за політику у сфері порятунку людей на війні.
Департамент був створений наприкінці 2023 року. Звідтоді він розпочав впровадження важливих ініціатив та реформ, зокрема було затверджено нові стандарти підготовки з домедичної допомоги, визначено обсяги допомоги на догоспітальному етапі, удосконалено маршрути евакуації поранених військових, впроваджено електронну медичну інформаційну систему у шпиталях, розпочато впровадження реформи військово-лікарської експертизи, укладено договори з Національної службою Здоровʼя України.
«Ми констатуємо, що військово-медична система України зразка січня 2025 року якісно покращується у порівнянні з 2022 роком. Разом з тим, упродовж жовтня 2024 — січня 2025 ми із занепокоєнням спостерігаємо систематичне перешкоджання роботі Департаменту, зокрема:
- систематичний тиск на працівників ДОЗ МОУ, зокрема шляхом необґрунтованих звернень до правоохоронних органів;
- спроби переведення провідних фахівців у військові підрозділи;
- ініціативи щодо реорганізації ДОЗ МОУ без прозорої комунікації причин та цілей;
- непогодження або сповільнення погодження на основі формальних приводів нормативних актів, ініційованих ДОЗ МОУ», — йдеться в заяві.
Підписанти нагадали, що у грудні 2024 року зустрілися з міністром оборони, аби звернути увагу на цю ситуацію, та отримали запевнення, що він розуміє критичну важливість напрямку військової медицини та ризики непрозорої реорганізації ДОЗ МОУ. Утім, директивою від 1 січня 2025 року за підписом Умєрова було ініційовано нову реорганізацію департаменту.
«Нам відомо, що внаслідок такого рішення відбуваються звільнення членів команди ДОЗ МОУ, а також їхнє переведення до військових частин. Підрозділ швидко втрачає свою спроможність. Наслідком цього стане припинення або щонайменше зупинка на 4-6 місяців важливих процесів та ініціатив, які стосуються тих, чиї інтереси ми захищаємо. А найбільший ризик — це безповоротна втрата спроможності ДОЗ МОУ як одної з небагатьох працюючих інституцій у військово-медичній сфері», — йдеться в заяві.
Громадські організації, які представляють військовослужбовців, ветеранів, звільнених з полону, членів їхніх родин, висловили занепокоєння непрозорістю процесів та рішень навколо департаменту впродовж останніх місяців.
Вони закликали міністра оборони відмінити директиву про реорганізацію, повернути можливість ДОЗ МОУ виконувати свої обовʼязки та забезпечити прозору комунікацію щодо подальшої роботи цього підрозділу.
Фото Богдана Кутєпова/«УП»