Більш як 21 мільйон спроб несанкціонованого доступу до державних сайтів за місяць — звіт про цифрові права людини під час війни
Більш як 21 мільйон спроб несанкціонованого доступу до державних сайтів за місяць — звіт про цифрові права людини під час війни
Минулого місяця сайти Чернігівської обласної військової адміністрації, Чернігівської міської ради, департаментів цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської, Новгород-Сіверської, Ніжинської та Корюківської райрад зазнали кібератак. Загалом у січні отримати несанкціонований доступ до сайтів державного сектору ворог намагався 21 215 671 раз.
Такі показники зафіксували експерти «Платформи прав людини» (ППЛ), здійснюючи моніторинг дотримання в Україні цифрових прав під час воєнного стану. Результати моніторингу представлені в аналітичному звіті «Війна в цифровому вимірі та права людини» за січень 2023 року — восьмому такому документі за період повномасштабного вторгнення.
Як і в попередні місяці, експерти також виявили та систематизували інформацію про:
- фішингові атаки – їх зафіксували 179 814 (для порівняння, у грудні було 275 783);
- шахрайство в мережі — виявлено 15 схем введення українців в оману (у груді нарахували 9);
- кримінальні справи щодо питань свободи вираження поглядів — виявлено 39 вироків, половина з яких містить факти, що свідчать про можливе порушення цифрових прав.
Як інформує пресслужба ППЛ, дезінформація, яку ворог не припиняє поширювати в інформаційному просторі, також знайшла своє відображення у звіті. У січні експерти виявили 145 неправдивих і маніпулятивних повідомлень на 20 тем.
«Зокрема, кремлівські пропагандисти вигадували, нібито українці визнають тільки православну церкву "Московського патріархату", а православну церкву України вважають розкольницькою; розповідали про процвітання нацизму в Україні; заявляли про нібито розвинену на тлі війни в Україні торгівлю людськими органами. А ще залякували неминучим голодом в Україні у 2023 році та приписували СБУ погрози депортацією чоловікам, які перебувають за кордоном», — ідеться у повідомленні.
Крім того, автори звіту дослідили проблеми блокування вебресурсів, доступу до інтернету та інформації, а також проаналізували ситуацію із захистом персональних даних.
Дізнатися більше про результати моніторингу та ознайомитися з юридичним аналізом цифрових правопорушень можна на сайті «Платформи прав людини».
У 2018 році ГО «Платформа прав людини» започаткувала моніторинг порушень прав людини онлайн, який включає як відстеження порушень, так і їх юридичний аналіз. Дослідження допомагає розуміти, що відбувається із дотриманням цифрових прав в Україні: скільки порушують, якого характеру порушення, а також на що звернути увагу під час підготовки законопроєктів.
Нагадаємо, раніше «ЗМІ для змін» писав, що повномасштабне вторгнення Росії «серйозно погіршило» права людей в Україні. Про це йдеться доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини за період з 24 лютого до 15 травня 2022 року.
Платформа прав людини зареєстрована 2016 року. Її місія — захистити та розвивати права і свободи людини, сприяти становленню вільних та професійних ЗМІ, реалізувати освітню та просвітницьку діяльність для сприяння встановленню демократичного, громадянського суспільства в Україні.
Нагадаємо, у січні «Платформа прав людини» представила аналітичний звіт «Війна у цифровому вимірі та права людини» за грудень – моніторинг дотримання в Україні цифрових прав під час воєнного стану. А на початку січня фахівці ППЛ опублікували аналітичний звіт про те, що не так із законодавством і практикою у сфері поширення незаконної інформації в інтернеті до та після початку повномасштабного вторгнення.
Також додамо, що цифрові права людини — це набір прав кожної людини на доступ до цифрових послуг та на використання комп'ютерів, мобільного зв'язку та інтернету для передачі інформації. Рада ООН з прав людини ухвалила резолюцію, згідно з якою всі права людини з режиму офлайн однаковою мірою повинні застосовуватись і онлайн.