Як із повагою говорити про ветеранів з інвалідністю: поради Українського ветеранського фонду
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Як із повагою говорити про ветеранів з інвалідністю: поради Українського ветеранського фонду
«Ветеран без руки і ноги бере участь у марафоні».
«Ветеран АТО без ноги побив водія маршрутки».
«Ветеран АТО без ноги стрибнув із парашутом».
«Інвалід без ноги їде з Дніпропетровська через Чорнобиль в Коростень».
Це лише кілька заголовків, які згенерували українські ЗМІ. І ці заголовки — не ок.
Адже інвалідність — це не лише відсутність кінцівок чи частин тіла, видимі порушення опорно-рухового апарату, психологічні наслідки. Це і внутрішні травми, оперативні втручання, невидимі для людського ока.
За даними Міністерства соціальної політики, в Україні налічується 3 мільйони людей з інвалідністю, за півтора року їхня кількість збільшилася приблизно на 300 тисяч.
Про що варто пам’ятати, коли пишеш про ветеранів з інвалідністю — розповідаємо далі.
Віктор Легкодух у спортзалі. У 2014 році був офіцером 25-ї окремої повітрянодесантної бригади ЗСУ. Під час боїв із росіянами в серпні 2014 року дістав важке поранення. Відтоді унаслідок пошкодження спинного мозку пересувається на візку. Джерело: Новинарня
Дотримуйтеся простого правила при видимій інвалідності — не знімати / фотографувати ампутовані кінцівки (кукси) без дозволу героя сюжету (ветерана / ветеранки) — це інтимна справа, тому заборонена без дозволу.
Обов’язково запитати, уточнити ще до початку інтерв’ю, чи можна знімати.
Жарти про інвалідність дозволяються лише ветеранам з інвалідністю або тим, хто пройшов і має схожий досвід. Або тим, кому такий дозвіл надав сам ветеран, хто розуміє його / її.
Скажімо, ветеран Олександр Фасоля про себе каже жартома, що для нього «в морі завжди вода тепла і в п’ятки ніколи не холодно». Він втратив обидві кінцівки під час бойових дій на сході нашої держави.
Олександр Фасоля. Джерело: Новинарня
А ветеран Олександр «Терен» Будько каже, що після втрати кінцівок під час контрнаступу «не боїться акул».
Так, інвалідність може бути видима і невидима. І реакція суспільства — «ой, а ви що, маєте інвалідність?» некоректна з оцінювальними поглядами, судженнями, стереотипами. Цього не можна допускати й журналістам під час створення матеріалів.
Важливо дотримуватися коректної лексики — ветерани з інвалідністю, бо на першому плані — людина.
Уникайте формулювання: інвалід, каліка, каліцтва, людина з обмеженими можливостями, людина з вадами слуху / зору тощо, людина з особливими потребами.
Людина за замовчуванням має обмежені можливості. Формулювання «з особливими потребами» дискримінує. До прикладу: для когось особлива потреба — випити кави зранку.
Уникайте стереотипності та стигматизації образу ветерана з інвалідністю як особи з різко вираженим посттравматичним синдромом. Наслідками такого сприйняття може стати соціальний розкол у суспільстві на тих, хто має статус ветерана з інвалідністю, і тих, хто не має бойового досвіду взагалі.
Посилення сприйняття ветеранів з інвалідністю як осіб, які є соціальним тягарем, утримувачами соціальних пільг тощо, буде тільки погіршувати ситуацію.
Читайте також:
Яна Брензей: «Медіакомпанії відповідальні за формування образу ветерана та ветеранки»
Банер «Ветерані різні, перемога одна». Джерело: сайт УВФ
При загальному позитивному сприйнятті суспільством образу ветеранів самі ветерани відчувають певний дискомфорт при поверненні із зони бойових дій і мають досвід дискримінаційного ставлення до них. Про це свідчать результати опитування ветеранів, проведеного Міжнародною організацією з міграції у 2021 році в рамках проєкту «Зміцнення стійкості громад шляхом соціально-економічної підтримки ветеранів».
Понад 43 % респондентів підтвердили, що мали хоча б один випадок упередженого чи несправедливого ставлення до ветеранів протягом останніх шести місяців у різних сферах життя.
Ветерани, які не мали постійної зайнятості протягом останніх шести місяців, також часто повідомляли про несправедливе ставлення до ветеранів у порівнянні з рештою респондентів (49 % та 42 % відповідно).
Факти проявів дискримінації зростають для ветеранів з інвалідністю, а саме — 53 % ветеранів, які мали посвідчення особи з інвалідністю, та 54 % респондентів, які мали травми, отримані під час служби на сході України (2014‒2021), підтвердили, що в них є досвід подібної дискримінації.
Погіршуються відносини й загалом у стосунках з оточенням. Серед респондентів 70 % підтвердили, що їхні стосунки із сусідами та членами громади погіршилися, 70 % також повідомили про випадки дискримінації.
Головне у спілкуванні та інтерв’ю — ветерани мають відчувати, що вони цікаві співрозмовнику як особистості, а не тому, що мають ампутацію, інвалідність.
Детальніше та розгорнутіше — в рекомендаціях «Як писати про ветеранів» від Українського ветеранського фонду Мінветеранів.
Титульне зображення УВФ