Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити гармонізоване підвищення акцизів на всі тютюнові вироби
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити гармонізоване підвищення акцизів на всі тютюнові вироби
Центр закликає Верховну Раду забезпечити гармонізоване підвищення акцизів на всі тютюнові вироби. Про це йдеться у заяві організації.
Як повідомляється, 22 листопада Робоча група Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради розглянула проєкт закону №11090, який передбачає підвищення акцизного податку на тютюнові вироби.
Під час засідання голова комітету Данило Гетманцев повідомив, що у цьому законопроєкті Комітет має намір залишити створення 20% акцизної преференції на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН). При цьому він послався на позицію Міжнародного валютного фонду, викладену у листі до Міністерства фінансів України.
Втім, Центр «Життя» стверджує, що ознайомився з листом-відповіддю МВФ до Міністерства фінансів, і наголошує, що Міжнародний валютний фонд не вимагає від України створювати акцизну преференцію для ТВЕН.
«Для продуктів HnB (тютюнових виробів для нагрівання) ми запропонували ставку, що базується на порівнюваній вазі тютюну для цих продуктів, і рекомендували використовувати ставку в межах від 45 до 90 євро за 1000 тютюнових стіків, зазначивши, що потрібно знайти баланс між фінансовими цілями та цілями в галузі охорони здоровʼя. Запропонована вами ставка у розмірі 72 євро за 1000 стіків у 2028 році знаходиться в межах цього діапазону», — цитує організація слова МВФ.
Таким чином, стверджує Центр, рівномірне підвищення акцизу на ТВЕН та сигарети до 90 євро/1000 шт. відповідає рекомендаціям Міжнародного валютного фонду.
Натомість при наданні 20% преференції на ТВЕН, яку пропонує Міністерство фінансів, акциз на сигарети зросте до 90 євро на 1000 штук лише до 2028 року, а на тютюнові вироби для нагрівання — лише до 72 євро.
Організація нагадує, що дві з трьох тютюнових компаній, тютюнові вироби для нагрівання яких представлені на ринку України, є найбільшими платниками податків у Росії серед усіх транснаціональних компаній та були внесені НАЗК до міжнародних спонсорів війни.
Рішення надати податкову преференцію ТВЕН є абсолютно невигідним для держави, оскільки призведе до недонадходження у воєнний бюджет України щонайменше 3 млрд грн за 2025 рік, 18,6 млрд грн протягом 2025 — 2028 років та 7 млрд грн за кожен наступний рік, пише Центр.
Крім того, запропонована Міністерством фінансів модель призведе до зростання епідемії вживання тютюну після 2026 року.Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що тютюнові вироби для нагрівання завдають руйнівної шкоди для здоровʼя людини та мають оподатковуватися та регулюватися як і традиційні сигарети.
Центр додає, що представники Міністерства фінансів вказували, що запропонована модель підвищення акцизів розроблялася у співпраці з тютюновою індустрією, що суперечить статті 5.3 РКБТ ВООЗ та ст. 4 Закону України №2899-IV.
Відтак Центр громадянського представництва «Життя» закликає народних депутатів забезпечити гармонізоване підвищення акцизів на сигарети, ТВЕН та сигарили для якнайшвидшого досягнення Україною ставки акцизу 90 євро за 1000 штук, що доцільно зробити вже у 2026 році.
- Читайте також: У липні набудуть чинності ще жорсткіші заборони тютюнового диму: роль громадськості та медійників у прийнятті Закону №1978-IX
Фото з відкритих джерел