Антипремія «Золота коса — 2024»: оголосили нардепів, які лобіюють інтереси тютюнової індустрії

Антипремія «Золота коса — 2024»: оголосили нардепів, які лобіюють інтереси тютюнової індустрії

20:45,
16 Травня 2025
293

Антипремія «Золота коса — 2024»: оголосили нардепів, які лобіюють інтереси тютюнової індустрії

20:45,
16 Травня 2025
293
Антипремія «Золота коса — 2024»: оголосили нардепів, які лобіюють інтереси тютюнової індустрії
Антипремія «Золота коса — 2024»: оголосили нардепів, які лобіюють інтереси тютюнової індустрії
Антипремією відзначили Мар’яна Заблоцького, Олексія Устенка та Данила Гетманцева.

ГО «Життя» спільно з ГО «Антикорупційний штаб» 14 травня оголосили лавреатів антипремії «Золота коса — 2024» — нардепів, які просувають комерційні інтереси тютюнової індустрії. Про це повідомили на сайті ГО «Антикорупційний штаб».

Так, антипремією відзначили голову підкомітету з питань місцевих податків і зборів  Мар’яна Заблоцького («Золота коса»), голову підкомітету з питань рентних платежів, екологічного податку та оподаткування АПК Олексія Устенка («Срібна коса») та голову Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева («Бронзова коса»).

До лідерів також увійшли народні депутати: голова підкомітету з питань зовнішніх комунікацій у парламентському вимірі Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Ігор Кривошеєв (4-те місце) та голова підкомітету з питань захисту прав та свобод журналістів і працівників ЗМІ Комітету з питань свободи слова Сергій Швець (5-те місце).

Водночас спеціальний приз для представників виконавчої влади «Золоте гальмо — 2024» цьогоріч отримав міністр фінансів України Сергій Марченко.

«Втручання тютюнової індустрії та співпраця з нею народних депутатів та урядовців призводять до непоправних втрат для громадського здоров’я та, як наслідок, демографічного потенціалу України. Тютюнова індустрія має на меті лише одне — залучити до нікотинової залежності якомога більше людей, насамперед дітей та молодь.

На жаль, окремі народні депутати сприяють цьому, просуваючи вигідні індустрії рішення або блокуючи прогресивні законодавчі ініціативи. Це не лише політична безвідповідальність, а й пряма загроза сталому розвитку та національній безпеці», — зауважила менеджерка з комунікацій ГО «Життя» Ольга Масна.

Громадськість зафіксувала такі дії депутатів та урядовців у відстоюванні комерційних інтересів тютюнової індустрії всупереч інтересам здоровʼя:

  • запровадження податкової преференції 25% на акциз для тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН), що  може призвести до недоотримання бюджетом України на користь прибутків тютюнової індустрії майже 500 мільйонів євро за 2025–2028 роки;
  • запровадження дистанційної торгівлі тютюновими та нікотиновими виробами (Закон №3817-IX), якою користуються неповнолітні;
  • протидія ухваленню законопроєкту №12091, який має на меті захистити дітей та молодь від приваблення до вживання тютюну та нікотину відповідно до РКБТ ВООЗ та імплементує оновлення євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄС;
  • спроби відновити куріння в приміщеннях закладів ресторанного господарства та рекламу тютюну.

«Минулоріч був ухвалений закон про лобіювання, який вступає в силу 1 вересня 2025 року. Нині НАЗК запускає реєстр лобістів, тому будь-яка особа, яка хоче просувати комерційні інтереси у стінах Верховної Ради, повинна буде прозвітувати НАЗК про свою діяльність, мати укладений договір і поінформувати антикорупційний орган, що вона лобіює ті чи інші зміни. Законопроєкт №11090 про податкову пільгу для ТВЕНів став яскравим прикладом того, як зараз здійснюється лобіювання без повідомлення до НАЗК», — сказав голова правління «Антикорупційного штабу» Сергій Миткалик.

Антипремію «Золота коса» започаткували 2011 року для викриття та реагування громадськості на випадки лобіювання депутатами й урядовцями інтересів тютюнового бізнесу. 

Нагадаємо, у грудні 2024 року Верховна Рада на вісім місяців відтермінувала введення в дію Закону України «Про лобіювання». Закон вступить в дію не пізніше 1 вересня 2025 року.

Згідно із законом, будь-який бізнес або бізнес-асоціації зможуть укладати угоди з лобістами для просування своїх інтересів. Зокрема, лобісти зможуть брати участь у підготовці та написанні законопроєктів. Користуватися послугами лобістів не зможе бізнес, клієнтом, бенефіціаром або власником якого є громадянин Росії чи Білорусі.

НАЗК створив Реєстр прозорості, де будуть збирати, обліковувати та обробляти інформацію про суб’єктів лобіювання та їхню звітність.

Фото: ГО «Антикорупційний штаб» 

Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду