Експолітв’язень Андрій Захтей заявив, що не отримав гарантованої законом виплати після його звільнення з російської вʼязниці
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Експолітв’язень Андрій Захтей заявив, що не отримав гарантованої законом виплати після його звільнення з російської вʼязниці
Колишній кримський політв’язень Андрій Захтей заявив, що його родина не отримала гарантованої законом виплати після його звільнення з російської вʼязниці та досі чекає обіцяну грошову допомогу за 2020-ий та 2023 роки. За словами Захтея, наразі він лікується та проходить реабілітацію коштом своїх друзів, а не держави. Про це написало видання «Українська правда» з посиланням на інформацію, яку отримало від журналіста «Суспільне Крим» Мусліма Умєрова.
«На моєму прикладі видно, як діє цей закон (про соціальний захист політвʼязнів та їхніх сімей. — Ред.). Мене комісія все ж додала до списку політвʼязнів, а по факту нічого з того списку прав, які я маю, мені не надала. Моїй родині не надали грошову виплату за 2020 та 2023 роки (раніше у новині вказувалося, що родині не надали грошову виплату з 2021 року. — Ред.) та так і не надали за звільнення, а лікуюсь я та проходжу реабілітацію за допомогою моїх друзів. Сильно допомогли голова Золочівського району Ковецький та мій брат Юрій Філюнт, а де гарантії від держави, я ще не побачив. Прийнятий закон по факту не працює», — заявив Андрій Захтей.
Як розповіла дружина Захтея, Оксана, у квітні цього року у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України їй сказали, що виплата буде, але потім перестали відповідати на її дзвінки.
«Я вже всі гроші спустила на цю комунікацію. Я ще не кажу про гроші на адвокатів, нормальну їжу для Андрія, коли він був у вʼязниці. Потім, гроші на те, щоб відвідувати його у Криму, оплату орендованої квартири, бо нашу росіяни конфіскували», — сказала дружина Захтея.
У своїй публікації «Українська правда» додала, що з аналогічною проблемою зіткнулася тітка українського політвʼязня Олександра Шумкова.
У січні 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон про соціальний захист політвʼязнів та їхніх сімей. В Україні була створена комісія, яка надає офіційний статус політичного в’язня. Після отримання такого статусу громадянин України, що був позбавлений особистої свободи державою-агресором, має право на щорічну державну грошову допомогу за період його перебування в умовах позбавлення свободи, одноразову виплату і медичну та реабілітаційну допомогу після звільнення.
Крім того, у разі загибелі (смерті) політв’язня в період перебування в полоні родина незаконно засудженого має право на грошову виплату.
До ухвалення закону діяла постанова Кабміну, яка гарантувала щорічні виплати у розмірі 100 000 гривень.
Нагадаємо, у лютому 2018 року окупаційна влада у Криму засудила Андрія Захтея до 6,5 років ув’язнення. Його затримали під час інциденту в районі Армянська в 2016 році, коли на півострів зайшла українська диверсійна група. Біля Армянська вона наразилася на сили ФСБ РФ, але змогла вийти. Тоді у перестрілці загинув офіцер ФСБ і російський морпіх. Андрій Захтей був єдиним затриманим. Він, як вважали окупанти, мав забрати українських диверсантів від адмінкордону.
У середині червня цього року стало відомо, що Захтей виїхав з Росії до країн Балтії, а звідти вирушив в Україну.
Раніше «Детектор медіа» повідомляв, що родичі заручників Кремля заснували сайт про боротьбу за звільнення політв'язнів.
Також ми писали, що в Україні створили мобільний додаток, який допоможе почути голос бранців Кремля.
Фото Мусліма Умєрова / «Українська правда»