Євгеній Ярошенко, «КримSOS»: Термін «депортація» не дозволяє повноцінно зрозуміти глибину трагедії кримськотатарського народу
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Євгеній Ярошенко, «КримSOS»: Термін «депортація» не дозволяє повноцінно зрозуміти глибину трагедії кримськотатарського народу
Після перегляду фільму «1944. Крим. Депортація» відбулася дискусія за участю сценаристки стрічки Мавілє Халіл, історика Мартіна-Олександра Кислого та аналітика громадської організації «КримSOS» Євгенія Ярошенка, повідомили на сайті організації. Вони обговорили стрічку, історії депортації кримських татар і злочини, які Росія продовжує коїти на окупованому півострові, зазначається в новині.
Під час обговорення Євгеній Ярошенко звернув увагу на термін «депортація», яким в історіографії та офіційній державній політиці називають події 1944 року. «На мою думку, він не передає всю глибину трагедії кримськотатарського народу. Кримськотатарською мовою ці події називаються "сюргюн" (Sürgün), що в перекладі — вигнання. Як на мене, можна було б започаткувати дискурс щодо більш адекватної термінологічної оцінки цих подій», — вважає аналітик «КримSOS».
Документальний фільм «1944. Крим. Депортація» створений у 2019 році. Міжнародна прем’єра стрічки відбулася в межах Beyond the Borders International Documentary Festival у Греції. У 2020 році вона отримала головну відзнаку на Antakya International Film Festival у Туреччині.
«Це не просто історії про депортацію. Ці люди є свідками злочину, який так і не було покарано. Тому важливо ці історії знати, важливо їх документувати. Картина вийшла дуже емоційною, чутливою, вона пояснює, що таке депортація і що вона робила з людиною», — розповіла сценаристка «1944. Крим. Депортація» Мавілє Халіл.
Повідомляється, що під час заходу зібрали 6510 гривень. Їх спрямували на батареї для 251 окремої бригади територіальної оборони Збройних сил України. Фльм у відкритому доступі можна переглянути за посиланням.
Нагадаємо, у Києві в рамках заходу «Пам’ятаємо історію — повертаємо територію» обговорили питання геноциду та переслідування кримських татар. Постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева, зокрема, сказала, що Крим має бути економічно сильним та повністю вписаним у гуманітарний простір і всі реформи, які відбулися в країні з 2014 року.
11 травня 1944 року Сталін підписав постанову Державного Комітету Оборони №5859сс про організацію депортації кримських татар. Основна фаза спецоперації розпочалася ще до світанку 18 травня й завершилася до вечора 20 травня. Кримських татар, які залишилися, виселили під час подальшої депортації вірменів, болгар і греків 27–28 червня 1944 р. Тих нечисленних, хто повернувся з місць спецпоселень, повторно виганяли за межі півострова до кінця 60-х років. Більше в довідці та інфографіці «Радіо Свободи».
Фото: krymsos.com