Сім тисяч дзвінків надійшло на гарячу лінію Українського ветеранського фонду за пів року роботи
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Сім тисяч дзвінків надійшло на гарячу лінію Українського ветеранського фонду за пів року роботи
На гарячій лінії за номером 0 800 33 20 29 працюють 12 досвідчених фахівців-психологів. Формат роботи — цілодобовий. Без вихідних і свят.
«Психологи розповідають, що звернення на лінію бувають дуже різними: хлопці дзвонять вночі з передової, щоб просто "виговорити" свій страх. Дівчата телефонують, коли чекання і страх за кохану людину нестерпно зжирає зсередини. Батьки, які не знають, як їхні рідні в полоні, і батьки, які втратили на війні синів або дочок. Телефонують люди і під час масованих обстрілів, коли несила здолати паніку і потрібно, щоб хтось був поряд, навіть якщо цей хтось по той бік слухавки», — розповіли організатори ініціативи.
«Був дзвінок від дружини воїна, який на нулі. Ми поспілкувалися із нею і наприкінці вона сказала дуже важливу річ: "Якби я знала, що мені стане легше, я б зателефонувала набагато раніше"», — розповідає психологиня гарячої лінії кризової підтримки Українського ветеранського фонду Тетяна.
Послугами гарячої лінії користуються рідні та близькі ветеранів-захисників, родичі загиблих, військові, які перебувають на реабілітації.
«Я дуже хотіла бути корисною нашій загальній справі боронити свою державу і підтримувати людей у важку хвилину їхнього життя, в тих місцях, де вони перебувають зараз, бо до нас звертаються з різних куточків фронту та з усієї України і це дуже важливо», — каже психологиня Олена.
«Найважче було, коли люди розказували про жахіття, які вони пережили — Азовсталь, Маріуполь, Харків. Як вони тікали, як вони переживали цей досвід. Спілкувалася зі своїм психотерапевтом. Тому що це, до речі, дуже тяжко вислуховувати», — ділиться своїм досвідом роботи психологиня гарячої лінії УВФ Тетяна.
«Моє гасло — "Людині потрібна людина". Вбачаю в цьому велику цінність нашої лінії, що людина може отримати підтримку будь-де в Україні, де вона перебуває, достатньо лише телефона», — пояснює психологиня Надія.
Проєкт реалізовують за сприяння програми «Український фонд швидкого реагування», яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США.
Фото: Petr Macháček on Unsplash