Представник омбудсмана: Порівняння особи з інвалідністю з образом «Коника–Дурконика» у книзі є проявом поширення мови ворожнечі
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Представник омбудсмана: Порівняння особи з інвалідністю з образом «Коника–Дурконика» у книзі є проявом поширення мови ворожнечі
Представник Уповноваженого ВР з прав людини Віктор Іванкевич у відповіді на запит «ЗМІ для змін» прокоментував конфлікт навколо книги «Коник-Дурконик» Ольги Дробишевої.
«Уповноважений наголошує, що використання порівняння особи з інвалідністю з образом “Коника–Дурконика” в зазначеній книзі є проявом поширення мови ворожнечі та формує в читачів хибне уявлення, створює напружену, ворожу атмосферу щодо осіб з інвалідністю і, як наслідок, призводить до дискримінації та стигматизації їх у суспільстві», — зазначив представник Уповноваженого з дотримання рівних прав і свобод.
Нагадаємо, мережу обурило вживання слова «інвалід» і контекст в одному з віршів книги. ГО Fight for Right направила омбудсману заяву з вимогами заборонити поширення книги, відкликати наклади та змусити авторку публічно вибачитися. Серед понад 320 підписантів — громадські організації, правозахисники, батьки дітей з інвалідністю.
Фрагмент відповіді представника Уповноваженого на запит
Представник омбудсмана також акцентував, що термін «інвалід» виключено із національного законодавства та замінено терміном «особа з інвалідністю».
Пан Іванкевич звернув увагу на те, що авторка книги вибачилася в мережі. За інформацією громадської організації «Доступно.ЮА», авторка замінила попередній варіант тексту. Згідно з ним, Коник-Дурконик, який не вчив ПДР, тепер каже «привіт» колісному кріслу.
У листі додали, що впродовж 2020 року до Уповноваженого надійшло 44 повідомлень щодо проявів дискримінації за ознаками інвалідності та стану здоров’я.
Щодо відповідальності за прояви дискримінації в Україні — вона передбачена, але є невідповідності. «Законом України “Про засади запобігання та протидію дискримінації в Україні” від 06.09.2012 No 5207-VI передбачена адміністративна відповідальність за дискримінацію. Проте в Кодексі України про адміністративні правопорушення відповідні норми досі не запроваджені. Кримінальна відповідальність за дискримінацію передбачає складний процесуальний порядок доказування дискримінації в рамках кримінального процесу», — зазначив представник Уповноваженого.
Законопроєкт, покликаний усунути прогалини в законодавстві, наразі готується до другого читання.
Натомість розроблений Нацполіцією законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо боротьби з проявами дискримінації», який крім іншого передбачає притягнення до адмінвідповідальності за дискримінацію, досі не поданий на розгляд Кабінету Міністрів. Уряд має ухвалити рішення про подальшу передачу його до Верховної Ради.