РПР закликає нардепів негайно скасувати е-декларування для громадських активістів

РПР закликає нардепів негайно скасувати е-декларування для громадських активістів

13:25,
5 Лютого 2018
2358

РПР закликає нардепів негайно скасувати е-декларування для громадських активістів

13:25,
5 Лютого 2018
2358
РПР закликає нардепів негайно скасувати е-декларування для громадських активістів
РПР закликає нардепів негайно скасувати е-декларування для громадських активістів
Громадськість закликала парламент якомога швидше скасувати дискримінаційне електронне декларування для антикорупційних активістів

Про це йдеться в заяві Коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ.  

Надаємо текст заяви повністю.

«1 січня стартував черговий етап заповнення електронних декларацій осіб, які уповноважені на виконання функцій держави. Зміни до Закону України «Про запобігання корупції», ухвалені навесні 2017 року, віднесли до осіб, які уповноважені виконувати функції держави та мають подавати відповідну електронну декларацію, також і громадських активістів та громадян, які «залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції». Під такі формулювання може потрапити будь-яка людина, яка, наприклад, вийшла на антикорупційний мітинг проти влади. Натомість жодних чітких роз’яснень закону не існує, а за його невиконання передбачено кримінальну відповідальність.

Ці норми і громадськість, і міжнародна спільнота оцінили як недемократичні та дискримінаційні. Таке прирівнювання є нелогічним і необґрунтованим. Відсутність чітких формулювань не дає можливості встановити коло осіб, які підпадають під дію закону. Низька якість і чіткість закону означає невідповідність статті 11 Європейської конвенції з прав людини та принципу верховенства права, гарантованого Конституцією України. Саме принцип верховенства права передбачає як одну зі складових вимогу, щоб закони були написані з чіткістю, що дає можливість їх зрозуміти. Нечіткі закони є неконституційними.

Президент України Петро Порошенко ще восени визнав запровадження електронного декларування для активістів «спільною помилкою». Про це він заявив у посланні до Верховної Ради  «Про внутрішнє та зовнішнє становище України у 2017 році» та зазначив про необхідність перегляду цих положень. Аналогічні заклики до парламенту лунали і з боку багатьох міжнародних партнерів України, зокрема послів країн Великої Сімки.

Громадськість підтримує рішення Президента забезпечити експертизу міжнародного рівня законопроектам 6674 і 6675, які передбачають скасування електронного декларування для активістів, але водночас, усупереч загальному позитивному тренду дерегуляції  діяльності, розширюють формати звітності для вибраного кола неурядових організацій. Громадянське суспільство сподівається на обов’язкове врахування висновків Венеційської Комісії, які очікуються у березні 2018 року.

В порядку денному Верховної Ради України 6 лютого є низка законопроектів, спрямованих на скасування електронного декларування антикорупційними активістами. Коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає народних депутатів скасувати електронне декларування для громадських активістів без усяких умов на основі проекту 6271, який, за результатами рейтингового голосування, підтримується найбільшою кількістю народних депутатів.

Реанімаційний Пакет Реформ також пропонує свій рівновіддалений від будь-яких політичних інтересів майданчик для  пошуку консолідованого рішення і досягнення практичного результату, що засвідчить послідовний рух України у напрямку викорінення корупції та підтримки тих, хто для цього працює, а не навпаки».

Як повідомляв «Детектор медіа», 23 березня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"», внесений президентом Петром Порошенком 14 березня. Закон був ухвалений з урахуванням поправки Тетяни Чорновол, якою зобов’язано до е-декларування громадські організації, що здійснюють антикорупційну діяльність, а також всіх контрагентів установ та організацій, що отримують кошти з програм міжнародної технічної допомоги, спрямованих на протидію корупції.

24 березня Верховна Рада спробувала скасувати результати голосування за закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"», але їй не вистачило голосів.

Голова громадської організації «Детектор медіа» та шеф-редактор порталу «Детектор медіа» Наталія Лигачова висловила думку, що Президент України Петро Порошенко мав ветувати ухвалений 23 березня закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"» та повернути його до Верховної Ради з його пропозиціями.

25 березня Коаліція провідних неурядових організацій «Реанімаційний пакет реформ» звернулась до президента Петра Порошенка із закликом повернути до Верховної Ради ухвалений 23 березня закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"» для термінового повторного розгляду з виключенням норм, «які порушують права громадян і загрожують розвиткові демократії в Україні».

Попри це зміни до закону про е-декларування було підписано президентом 27 березня і 30 березня закон набув чинності.

Зміни до закону про електронне декларування розкритикували міжнародна правозахисна організація Freedom House, міжнародна антикорупційна мережа Transparency International та українське представництво «Transparency International Україна».

У вересні РПР закликав владу усунути дискримінаційні недоліки у законопроектах щодо публічного звітування ГО та невідкладно їх ухвалити.

Моніторинговий комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) подав до Венеціанської комісії запит щодо оцінки законопроектів президента України Петра Порошенка №6674 і 6675, які запроваджують додаткову публічну звітність для громадських організацій.

21 грудня 2017 року народні депутати не включили до порядку денного сесії проект закону №6675 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об'єднань та використання міжнародної технічної допомоги». За включення законопроекту до порядку денного Верховної Ради проголосували 175 депутатів, проти – вісім. Не голосувало 127 депутатів.
Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду