ГО та правозахисники закликають депутатів ухвалити законопроект про скасування е-декларування антикорупціонерів

ГО та правозахисники закликають депутатів ухвалити законопроект про скасування е-декларування антикорупціонерів

16:56,
2 Березня 2018
1687

ГО та правозахисники закликають депутатів ухвалити законопроект про скасування е-декларування антикорупціонерів

16:56,
2 Березня 2018
1687
ГО та правозахисники закликають депутатів ухвалити законопроект про скасування е-декларування антикорупціонерів
ГО та правозахисники закликають депутатів ухвалити законопроект про скасування е-декларування антикорупціонерів
Громадські організації та правозахисники закликають народних депутатів України не голосувати за законопроекти № 6674 та № 6675, якими передбачається звітування громадських організацій. Натомість підписанти просять скасувати е-декларування для антикорупційних активістів, ухваливши законопроект №6271

Заява опублікована на сайті Центру інформації про права людини.

Представники організацій нагадують, що на початку липня 2017 року в парламенті були зареєстровані президентські законопроекти №6674 та №6675, розроблені ніби на заміну нормам антикорупційного законодавства, які зобов’язали антикорупційних громадських активістів подавати щорічні е-декларації про особисті активи та майно (закон №1975-VIII від 23 березня 2017 року).

«Фактично пропонується скасування е-декларування для громадських антикорупційних активістів в обмін на запровадження додаткової податкової звітності для громадських організацій і фізичних осіб-підприємців, а також підприємств, установ та організацій, які надають їм послуги», – пояснюється в зверненні.

Представники організацій зазначають, що законопроекти №6674 та №6675 покладають на усі громадські об’єднання і фізичних осіб-підприємців, підприємства, установи та організації, які надають їм послуги, обов’язок подавати додаткову звітність і в разі неподання звітності організація може бути позбавлена статусу неприбутковості, на неї будуть накладені штрафні санкції і пені. 

«Оскільки ініціатива цих законопроектів виходить від Адміністрації Президента, ми розцінюємо таку ініціативу Президента України як непропорційне втручання у діяльність громадських організацій та грубе порушення міжнародних стандартів, які гарантують свободу асоціацій і забороняють втручання держави в діяльність громадських об’єднань», – повідомляється у зверненні.

Підписанти вважають, що запровадження е-декларування антикорупційних активістів та всіх пов’язаних з антикорупційною діяльністю осіб, «є продовженням систематичного наступу на громадянські права і свободи» та наголошують на тому, що «парламент має припинити наступ на свободу слова, асоціацій та мирних зібрань, які є основними цінностями демократії».

«Не  голосуйте за законопроекти № 6674 та № 6675 від 10 липня 2017 року! Натомість скасуйте ганебне е-декларування для антикорупційних активістів, ухваливши законопроект №6271», – закликають ГО депутатів.

Під зверненням підписалися:

Центр громадянських свобод

Центр інформації про права людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Проект “Без кордонів”

Фундація Відкритий Діалог

Благодійний фонд “Восток- SOS”

Харківський інститут соціальних досліджень

Донецький інститут інформації  

Громадська організація “КримСОС”

Amnesty International в Україні

Харківська обласна фундація Громадська Альтернатива

Кримська правозахисна група

Асоціація УМДПЛ

Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”

Український незалежний центр політичних досліджень

Громадська спілка "Громадські ініціативи України"

Центр демократії та верховенства права

ГО “Детектор медіа”

Зазначимо, 1 березня Верховна Рада мала розглянути законопроекти №6674 та №6675 щодо скасування е-декларування для громадських активістів

Як повідомляв «Детектор медіа», 7 лютого українські ЗМІ розповсюдили заяву представниці президента в парламенті Ірини Луценко про те, що «громадські організації та активісти погодилися на розширене подання інформації, розширене звітування». Водночас виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин повідомив, що остання зустріч президента Петра Порошенка з представниками ГО щодо законопроектів 6674 та 6675 відбулася 17 січня, і громадські активісти-антикорупціонери не погодилися з ідеєю президента замінити обов'язкове подання ними декларацій на розширене звітування про доходи всіх ГО. 

Як відомо, Реанімаційний пакет реформ виступив із заявою про те, що законопроекти  6674 та 6675 щодо декларування ГО «містять низку норм, які суперечать національному та міжнародному законодавству, є дискримінаційними та, відповідно, мають бути вилучені із врахуванням таких пропозицій». Представники ГО запропонували Порошенку доопрацювати ці законопроекти і передати на перевірку Венеціанській комісії.

Нагадаємо, 23 березня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"», внесений президентом Петром Порошенком 14 березня. Закон був ухвалений з урахуванням поправки Тетяни Чорновол, якою зобов’язано до е-декларування громадські організації, що здійснюють антикорупційну діяльність, а також всіх контрагентів установ та організацій, що отримують кошти з програм міжнародної технічної допомоги, спрямованих на протидію корупції.

24 березня Верховна Рада спробувала скасувати результати голосування за закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"», але їй не вистачило голосів.

Голова громадської організації «Детектор медіа» та шеф-редактор порталу «Детектор медіа» Наталія Лигачова висловила думку, що Президент України Петро Порошенко мав ветувати ухвалений 23 березня закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"» та повернути його до Верховної Ради з його пропозиціями.

25 березня Коаліція провідних неурядових організацій «Реанімаційний пакет реформ» звернулась до президента Петра Порошенка із закликом повернути до Верховної Ради ухвалений 23 березня закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"» для термінового повторного розгляду з виключенням норм, «які порушують права громадян і загрожують розвиткові демократії в Україні».

Попри це зміни до закону про е-декларування було підписано президентом 27 березня і 30 березня закон набув чинності.

Зміни до закону про електронне декларування розкритикували міжнародна правозахисна організація Freedom House, міжнародна антикорупційна мережа Transparency International та українське представництво «Transparency International Україна».

У вересні РПР закликав владу усунути дискримінаційні недоліки у законопроектах щодо публічного звітування ГО та невідкладно їх ухвалити.

Моніторинговий комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) подав до Венеціанської комісії запит щодо оцінки законопроектів президента України Петра Порошенка №6674 і 6675, які запроваджують додаткову публічну звітність для громадських організацій.

21 грудня 2017 року народні депутати не включили до порядку денного сесії проект закону №6675 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об'єднань та використання міжнародної технічної допомоги». За включення законопроекту до порядку денного Верховної Ради проголосували 175 депутатів, проти – вісім. Не голосувало 127 депутатів.
Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду