ГО закликають владу скасувати недоліки у законопроектах щодо публічного звітування до кінця року

ГО закликають владу скасувати недоліки у законопроектах щодо публічного звітування до кінця року

15:29,
6 Жовтня 2017
2130

ГО закликають владу скасувати недоліки у законопроектах щодо публічного звітування до кінця року

15:29,
6 Жовтня 2017
2130
ГО закликають владу скасувати недоліки у законопроектах щодо публічного звітування до кінця року
ГО закликають владу скасувати недоліки у законопроектах щодо публічного звітування до кінця року
Громадські організації наголошують, що законопроекти №6674 і №6675 запроваджують необґрунтовану додаткову звітність для усіх громадських об’єднань та закликають українську владу скасувати норми про е-декларування для громадських активістів до 31 грудня 2017 року.

Свою позицію громадські активісти висловили у спільній заяві.

Громадські організації та пропонують альтернативні шляхи вирішення проблеми:

«1) Президент України вилучає із законопроекту №6674 положення щодо нових правил звітності для громадських об’єднань, залишаючи тільки норми про скасування електронного декларування для громадських активістів. У такому вигляді Верховній Раді слід прийняти законопроект №6674 не пізніше, ніж 31 грудня 2017 року.

2) Верховна Рада до 31 грудня 2017 року приймає законопроект №6271 “Про внесення змін до Закону України “Про запобігання корупції” щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій осіб”, чим скасовує норми законодавства, що стосуються електронного декларування для громадських активістів».

Крім того, у заяві повідомляється, що представники громадських об’єднань готові й далі працювати з Адміністрацією Президента та народними депутатами щодо напрацювання норм, що стосуються публічної звітності громадських об’єднань (законопроект №6675).

«Підтримуючи загалом ідею підвищення відкритості неприбуткового сектору ми наголошуємо, що цей законопроект містить низку норм, які суперечать національному законодавству та стандартам Ради Європи, є дискримі­наційними та, відповідно, мають бути вилучені із врахуванням пропозицій громадянського суспільства. Норми, що стосуються публічної звітності громадських об’єднань, потребують ретельнішого опрацювання за участю широкого кола зацікавлених сторін і не можуть ухвалюватися поспіхом», – повідомляють представники ГО.

У заяві також наголошується на тому, що Президент України Петро Порошенко, як автор законопроектів, «несе повну відповідальність за невідкладне скасування електронного декларування для громадських активістів».

Громадянське суспільство закликає невідкладно виправити законодавчу помилку, скасувавши норми про е-декларування для громадських активістів до 31 грудня 2017 року.

Спільну заяву підписали такі громадські організації:

Коаліція громадських організацій “Реанімаційний Пакет Реформ”

Асоціація УМДПЛ
БФ “Восток-SOS”
ГО “Детектор медіа”
ГО “КиївПрайд”
ГО “Крим-SOS”
ГО “Кримська правозахисна група”
ГО “Платформа прав людини”
Громадянська мережа ОПОРА
Ініціатива Е+
Інтерньюз-Україна

Інститут Євро-Атлантичного співробітництва
Інститут масової інформації
Інститут розвитку регіональної преси
Лабораторія демократичних трансформацій
Ліга інтернів
Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції
Освітній дім прав людини – Чернігів
Тransparency International Україна
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Український незалежний центр політичних досліджень
Український центр європейської політики
Фонд “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва
Фундація “Відкритий Діалог”
Фундація DEJURE
Харківська обласна фундація “Громадська Альтернатива”
Центр “Ейдос”
Центр громадського моніторингу та досліджень
Центр громадянських свобод
Центр демократії та верховенства права
Центр економічної стратегії
Центр інформації про права людини
Центр локального самоврядування
Центр політико-правових реформ
Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна

Як повідомляв «Детектор медіа», 8 липня прес-служба глави держави повідомила, що Президент України Петро Порошенко подав на розгляд Верховної Ради України проекти законів про внесення змін до деяких законодавчих актів та до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги.

Заступник глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків повідомив, що законопроектами запропонована прозорість громадських організацій і тих фізичних осіб-підприємців, хто отримує напряму кошти донорів - міжнародну технічну допомогу. Він також підкреслив, що публічну звітність подаватимуть всі громадські організації без огляду на спеціалізацію та джерела доходів. Однак звіти стосуватимуться виключно діяльності організацій і не будуть містити інформації стосовно власності чи будь-якого майна цих організацій або їх посадових осіб. Дмитро Шимків наголосив, що законодавча ініціатива передбачає скасування зобов’язання фізичних осіб - представників громадських організацій подавати звітність у рамках е-декларування, як передбачено законом «Про запобігання корупції».

Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що законопроекти подано в неприйнятній редакції, оскільки «запропоновані норми запроваджують додаткову форму податкового звітування для ГО і дають фіскалам повний ручний контроль за діяльністю неприбуткових організацій».

Виконавчий директор громадської організації «Transparency International Україна» Ярослав Юрчишин зауважив, що запропоновані Президентом законопроекти потребують доопрацювання з боку громадськості та експертів.

Норми законопроекту розкритикувала голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова: на її думку, однакова прозорість мають вимагатися від усіх неприбуткових організацій, у тому числі створених бізнесом, а також усіх ФОПів, а не лише до тих, які працюють з донорами.

Нагадаємо, 23 березня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"», внесений президентом Петром Порошенком 14 березня. Закон був ухвалений з урахуванням поправки Тетяни Чорновол, якою зобов’язано до е-декларування громадські організації, що здійснюють антикорупційну діяльність, а також всіх контрагентів установ та організацій, що отримують кошти з програм міжнародної технічної допомоги, спрямованих на протидію корупції.

24 березня Верховна Рада спробувала скасувати результати голосування за закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"», але їй не вистачило голосів.

Голова громадської організації «Детектор медіа» та шеф-редактор порталу «Детектор медіа» Наталія Лигачова вважала, що Президент України Петро Порошенко мав ветувати ухвалений 23 березня закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"» та повернути його до Верховної Ради з його пропозиціями.

25 березня Коаліція провідних неурядових організацій «Реанімаційний пакет реформ» звернулась до президента Петра Порошенка із закликом повернути до Верховної Ради ухвалений 23 березня закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"» для термінового повторного розгляду з виключенням норм, «які порушують права громадян і загрожують розвиткові демократії в Україні».

Попри це зміни до закону про е-декларування було підписано президентом 27 березня і 30 березня закон набув чинності.

Зміни до закону про електронне декларування розкритикували міжнародна правозахисна організація Freedom House, міжнародна антикорупційна мережа Transparency International та українське представництво «Transparency International Україна».

У вересні РПР закликав владу усунути дискримінаційні недоліки у законопроектах щодо публічного звітування ГО та невідкладно їх ухвалити.

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду