20 лютого — дискусія «Схід. 10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості»
20 лютого — дискусія «Схід. 10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості»
Упродовж 14:00—15:30 у медіацентрі «Україна. Укрінформ» (вул. Б. Хмельницького, 8/16, Київ) відбудеться дискусійна панель «Схід» у межах медіамарафону «10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості».
Паралельно з окупацією Криму Росія розгортала черговий етап війни на Сході України. У квітні 2014 року російські військові та їхні проксі захопили кілька українських міст у Донецькій і Луганській областях. РФ, яка заперечувала свою причетність до цих подій, створила на захоплених територіях маріонеткові окупаційні режими «ДНР» і «ЛНР». У відповідь на це Україна розпочала антитерористичну операцію.
З першого дня війни на сході країни російські бойовики стали викрадати цивільних і відправляти їх «на підвал». Так на окупованих територіях ворог почав розвивати мережу катівень.
Україна і світ у правовому полі почали шукати відповіді на такі дії Росії. Тисячі кримінальних проваджень за так званими терористичними статтями не отримали ходу через відсутність практики й через страх суддів брати відповідальність за такі рішення.
У 2020 році прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) назвав події на Донбасі «змішаним конфліктом» — тобто громадянською війною з міжнародним елементом. В Україні ж цей етап російсько-української війни нерідко називали «гібридним». Він закінчився в лютому 2022 року, коли Росія визнала незалежність так званих народних республік і розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.
Як Росії впродовж майже восьми років вдавалося замилювати очі міжнародній спільноті й чому світ не спромігся назвати речі своїми іменами? Яких доказів присутності РФ в Україні не вистачило МКС? Чи «побачить» суд, що Росія здійснювала ефективний контроль на Сході України задовго до повномасштабного вторгнення? Як трансформувалось українське законодавство та бачення подій з боку правоохоронної системи? Чому після стількох років Україна продовжує наступати на граблі, не ратифікуючи Римський статут?
Про це говоритимуть учасники дискусійної панелі «Схід. 10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості». Захід можна дивитися в режимі онлайн українською та англійською мовами.
Спікери:
- Тетяна Катриченко, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини;
- Аліна Павлюк, адвокатка Української правової консультативної групи (ULAG);
- Олена Лазарєва, лікарка-анестезіологиня, колишня заручниця, яка 16 жовтня 2017 року разом зі своїм чоловіком потрапила в заручники до представників підконтрольних РФ незаконних збройних формувань в ОРДЛО;
- Олексій Кодьман, ветеран російсько-української війни, колишній військовополонений (2015–2017 рр.), розвідник 56 мотопіхотної бригади ЗСУ, засуджений квазісудами;
- Андрій Лещенко, заступник начальника управління процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора;
- Микола Мазур, суддя Верховного Суду.
Модератор: Сергій Стуканов, журналіст.
Додаткова інформація: Олена Задорожна, +38 097 915 54 45, coalition5am@gmail.com.
Організатор медіамарафону: коаліція «Україна. Пʼята ранку».