Верховна Рада на вісім місяців відтермінувала введення в дію закону про лобіювання
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Верховна Рада на вісім місяців відтермінувала введення в дію закону про лобіювання
Верховна Рада на вісім місяців відтермінувала введення в дію Закону України «Про лобіювання». Про це повідомило Національне агентство запобігання корупції.
У прикінцевих положеннях закону про держбюджет на 2025 рік (№ 4059-IX) визначено, що Закон «Про лобіювання» вводиться в дію не пізніше 1 вересня 2025 року, а створення та функціонування Реєстру прозорості має бути забезпечене до травня 2025 року.
НАЗК стверджує, що підтримує ухвалені зміни, і пояснює, що це відтермінування дасть змогу провести широку інформаційну кампанію для роз'яснення положень закону та особливостей його застосування.
Агентство повідомило також, що продовжує активну роботу над створенням Реєстру прозорості як основного інструменту впровадження лобіювання. Переможцем закупівлі послуг зі створення інформаційно-комунікаційної системи «Реєстр прозорості» є ПрАТ «Центр комп’ютерних технологій «Інфоплюс». Наразі триває узгодження деталей технічної документації та дизайну реєстру.
Нагадаємо, 12 березня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон про доброчесне лобіювання. Депутати схвалили законопроєкт у другому читанні 23 лютого.
Згідно із законом, будь-який бізнес або бізнес-асоціації зможуть укладати угоди з лобістами для просування своїх інтересів. Зокрема, лобісти зможуть брати участь у підготовці та написанні законопроєктів. Користуватися послугами лобістів не зможе бізнес, клієнтом, бенефіціаром або власником якого є громадянин РФ чи Білорусі.
НАЗК має створити Реєстр прозорості, де будуть збирати, обліковувати та обробляти інформацію про суб’єктів лобіювання та їхню звітність. Закон мав набути чинності через два місяці після початку функціонування реєстру, проте не пізніше 1 січня 2025 року.
Як відомо, ухвалення закону про доброчесне лобіювання є однією з чотирьох рекомендацій Єврокомісії, виконання яких Україна мала завершити до березня.
31 січня громадські організації закликали депутатів змінити законопроєкт про лобіювання, заявивши, що в такому вигляді він загрожує свободі й демократії. Утім, ключові пропозиції представників ГО, що входили до складу робочої групи з підготовки законопроєкту при Комітеті ВР з питань правової політики, були відхилені.
Фото з відкритих джерел