На розгляді Верховної Ради лишаються 10 законопроєктів, загрозливих для громадянського суспільства, — Zmina
На розгляді Верховної Ради лишаються 10 законопроєктів, загрозливих для громадянського суспільства, — Zmina
Станом на середину літа 2021 року на розгляді парламенту перебуває 10 законопроєктів, що є загрозливими для громадянського суспільства, порушують Конституцію й міжнародні зобов’язання України у сфері прав людини, спрямовані на непропорційне обмеження свободи асоціацій і мирних зібрань, дискримінацію окремих категорій активістів, підтримку гомофобних ідей тощо. Про це йдеться в моніторинговій доповіді «Активізм 2021» за перше півріччя 2021 року, підготовленій Центром прав людини Zmina.
Зазначається, що в переліку — законопроєкти, які загалом або окремими своїми положеннями несуть загрози для громадської діяльності та прав людини. Ці проєкти законів внесені народними депутатами від фракцій трьох політичних партій — «Слуга народу», «Опозиційна платформа — За життя», ВО «Батьківщина», — а також Кабінетом Міністрів, зазначили правозахисники.
До вісьмох проєктів законів, зазначених у звіті Zmina за перший квартал 2021 року, додали дві ініціативи:
- №4521 — про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки волонтерської діяльності. Дослідники вважають, що законопроєкт суттєво ускладнює наявну процедуру залучення іноземних волонтерів і не сприятиме поширенню волонтерського руху в Україні.
- №5496 — про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо криміналізації реклами або пропаганди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів. «У разі прийняття цього законопроєкту він становитиме загрозу для громадських організацій, що просувають легалізацію легких наркотиків у лікувальних цілях в Україні. Фактично він містить заборону адвокації медичного канабісу, а організації та активісти, які будуть цим займатися, підпадатимуть під кримінальну відповідальність», — пояснили в доповіді.
Серед інших ініціатив, визначених у доповіді як небезпечні для сектору:
- №3059 — про державну реєстрацію суб’єктів лобіювання та здійснення лобіювання в Україні (автори замінили проєкт, після того як профільний комітет Ради повернув на допрацювання).
- № 3193-1 — про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних прав та можливостей громадян із представництва у наглядових радах та органах правління державних унітарних підприємств, господарських товариств та державних банків та справедливого формування і ефективної діяльності таких наглядових рад із врахуванням національних інтересів України.
- №3291 — про внесення змін до статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо заборони проведення мітингів біля будівель судів.
- №3326 — про внесення змін до Закону України «Про очищення влади» (щодо недопущення зовнішнього впливу на інтереси держави).
- №3564 — про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо прозорості діяльностігромадських об’єднань з іноземною підтримкою).
- №3572 — про внесення змін до деяких законів України щодо заборони фінансування органів влади та їх посадових (службових) осіб з-за кордону та заборони найвищим посадовим особам держави мати громадянство (підданство) іноземної держави.
- №3916 — про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони сім’ї, дитинства, материнства і батьківства.
- №3936 — про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення оприлюднення інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань щодо дотримання міжнародних стандартів у сфері прав людини та верховенства права закону.
- №4375 — про внесення змін до статті 45 Закону України «Про Національну поліцію». Цей законопроєкт «Zmina» додала згодом. «Попри позитив від розширення списку спеціальних засобів у поліції, що дозволяє зменшити ймовірність застосування вогнепальної зброї, введення електрошокерів і відповідні законодавчі зміни становлять низку ризиків для захисту прав та свобод людини в Україні, особливо – у контексті свободи мирних зібрань», — йдеться в доповіді.
Нагадаємо, за 2020 рік у Верховній Раді зареєстрували 13 законопроєктів, які, за висновками правозахисників, несуть згадані вище загрози. «ЗМІ для змін» аналізував рух 12 ініціатив у 2020 році.
П'ять ініціатив із переліку «загрозливих» упродовж 2020 – 2021 років зняли з розгляду Ради. Зокрема 2 лютого 2021 року знятий з розгляду проєкт закону про встановлення штрафів за пропаганду гомосексуалізму та трансґендеризму (№ 3917). «Детектор медіа» писав, як його розкритикували правозахисники.
3 березня 2021 року профільний Комітет ВР рекомендував повернути на доопрацювання чотири законопроєкти про лобізм. 31 березня проєкт закону № 3059 був наданий авторам на заміну, а три альтернативні законопроєкти (№№ 3059-1, 3059-2, 3059-3) 17 березня повернуті суб’єктам законодавчої ініціативи, пише Zmina. Раніше низка громадських організацій заявили, що закони про лобізм в Україні не на часі. Чотири такі ініціативи зареєстрували в Раді впродовж лютого-березня 2020 року. Громадянське суспільство моментально висловило критику, а «Детектор медіа» проаналізував рух законопроєктів про лобізм у 2020 році в рамках дослідження небезпечних ініціатив для громадського сектору і висвітлив думки експертів щодо механізмів регулювання лобіювання, запропонованих народними депутатами.
Протидіяти заглозливим для громадського сектора законопроєктам — завдання однієї з адвокаційних кампаній Платформи за правові реформи для організацій громадянського суспільства. Цю спільноту однодумців презентували 23 лютого 2021 року.
Фото: Верховна Рада України / Facebook