Росія продовжує чинити в Україні злочини проти людяності, — звіт Human Rights Watch за 2024 рік

Росія продовжує чинити в Україні злочини проти людяності, — звіт Human Rights Watch за 2024 рік

11:11,
17 Січня 2025
802

Росія продовжує чинити в Україні злочини проти людяності, — звіт Human Rights Watch за 2024 рік

11:11,
17 Січня 2025
802
Росія продовжує чинити в Україні злочини проти людяності, — звіт Human Rights Watch за 2024 рік
Росія продовжує чинити в Україні злочини проти людяності, — звіт Human Rights Watch за 2024 рік
Автори:
Особливу увагу правозахисники звертають на окуповані території України, де загарбники вдаються до арештів, викрадення, депортації, позасудових вбивств, тортур та сексуального насилля.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) опублікувала звіт за 2024 рік. У розділі, присвяченому Україні, організація, як і в минулі роки, звертає увагу світової громадськості на те, що Росія продовжує свої широкомасштабні атаки на українську енергомережу, лікарні та іншу інфраструктуру, вбиваючи та завдаючи поранень багатьом громадянам. 

Там же описуються систематичні та грубі порушення прав людини на окупованих територіях, такі як вбивства, тортури, сексуалізоване насильство, арешти, депортації, викрадення цивільного населення. Частину з них Незалежна міжнародна слідча комісія ООН кваліфікує «як злочини проти людяності».

Попри те, що керівництво багатьох країн ЄС та США висловили прихильність справедливості в оцінці злочинів російських військ, а Міжнародний кримінальний суд видав чотири ордери на арешт високопосадовців Росії за їхню роль у цих нападах, процес притягнення підозрюваних до відповідальності просувається повільно, наголошує Human Rights Watch.

«У 2024 році російські війська здійснили численні напади на густонаселені райони, спричинивши спустошення та страждання по всій Україні. Більшість жертв серед цивільного населення спричинено вибуховою зброєю великої зони дії, яка також пошкодила житлові будинки, лікарні, школи, об’єкти культурної спадщини та іншу цивільну інфраструктуру», — йдеться у документі.

Значна його частина присвячена розповіді про страждання мирного населення України внаслідок «широкомасштабних скоординованих атак» спрямованих на енергомережу України, що значно скоротили генеруючі потужності, спричинивши відключення електроенергії по всій країні.

«У період з 24 лютого 2022 року по грудень 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я задокументувала 2195 нападів на заклади охорони здоров’я в Україні, в результаті яких загинуло або було поранено щонайменше 900 медпрацівників і пацієнтів», — зазначається у звіті.

Велику частину порушень правозахисники фіксують на окупованих Росією територіях України. Автори звіту HRW пишуть про те, що станом на липень 2024 року Росія незаконно утримувала понад 14 000 українських цивільних.

У Криму, стверджують вони, російська окупаційна влада протягом 2024 року «продовжувала переслідувати та свавільно затримувати політично активних членів кримськотатарської громади, журналістів та інших осіб, які критикували дії Росії в Криму». У звіті задокументовані позасудові вбивства, тортури, сексуальне насильство та відмова у справедливому судовому розгляді. 

Певні проблеми з дотриманням прав людини фахівці HRW зафіксували і з боку української влади. Їй правозахисники закидають неправомірне застосування законів проти колабораціонізму: «Влада накладала суворі довільні покарання на волонтерів, муніципальних працівників, медичного персоналу та вчителів за роботу в районах, контрольованих російськими окупаційними військами».

Також правозахисники критикують українську владу за обмеження доступу до інформації та за ухвалення закону про релігійні організації, який, за словами звіту «є надто широким і може мати далекосяжні наслідки для права українців на релігійну свободу».

Нагадаємо, у лютому 2024 року представники правозахисних організацій Truth Hounds, Human Rights Watch і SITU Research презентували у Європарламенті звіт під назвою «“Наше місто зникло”: Спустошення Росією Маріуполя». Дослідження тривало з весни 2022 року та базувалось на 240 інтерв’ю з переважно переміщеними жителями Маріуполя, а також на аналізі понад 850 фотографій, відео, документів, супутникових знімків тощо.

Правозахисники дійшли висновку, що президент Росії Володимир Путін та вище військове керівництво країни «були залучені до планування та виконання» операцій із захоплення та знищення Маріуполя навесні 2022 року. Тоді загинули або були поранені десятки тисяч мешканців міста, а деякі райони портового та індустріального центру Маріуполя були зруйновані вщент.

Фото: Getty Images

Читайте також
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду