У Польщі відкрили перший музей, присвячений історії ЛГБТК+
У центрі Варшави відкрився QueerMuzeum. Це перший у Польщі та п’ятий у світі музей, який присвячений історії ЛГБТ-ком’юніті.
У його колекції — близько 150 артефактів, включно з листами, фотографіями та матеріалами перших активістів, які ілюструють історію спільноти ЛГБТК+ у Польщі від XVI століття до сучасності, повідомляє ArtNews.
«Ми відкриваємо перший у світі музей квір-історії в країні, де правове становище для квір-людей є найгіршим у всьому Європейському Союзі», — заявив на церемонії відкриття Мілош Пшепьорковський, президент правозахисної організації Lambda, яка ініціювала проєкт.
Згідно з індексом Rainbow Europe 2023, складеним мережею ILGA-Europe, Польща посіла 42-ге місце з 49 країн і мікродержав, демонструючи критичний рівень дискримінації щодо гендерної та сексуальної рівності.
Серед експонатів музею є матеріали відомих польських активістів Анджея Селеровича та Ришарда Кісєля, які діяли у Варшаві в 1980-х роках, коли урядові служби масово проводили кампанії проти гомосексуалів. Зокрема, Кісєль передав музею листівку про безпечний секс, датовану кількома десятиліттями тому, а Селерович — фотографію зі своїм партнером, якій понад 45 років.
Директор музею Кржиштоф Кліщинський зазначив, що збереження таких матеріалів є надзвичайно важким завданням, оскільки більшість документів залишаються приватними або зникають.
Відкриття QueerMuzeum стало знаковою подією для посткомуністичної Європи та важливим кроком у боротьбі за права ЛГБТК+ у Польщі, відзначають польські активісти. Він створювався за підтримки столиці, інституційних донорів та спільноти, яка активно збирала кошти для реалізації проєкту.
Раніше ми повідомляли про те, що керівна партія Грузії пропонує заборонити в конституції «ЛГБТ-пропаганду».
Читайте також:
- Український художник створив колажі для есе у The New York Times про переслідування квір-людей на окупованих територіях
- Як російський агітпроп намагається використати тематику ЛГБТКІА в умовах війни проти України
- Гомофобія в соціальних мережах: між російською пропагандою та суперечками українців про цінності
Фото: The Warsaw