Дослідження ІСАР «Єднання»: Щонайменше 84% громадських організацій стикалися з періодами сповільнення чи занепаду
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Дослідження ІСАР «Єднання»: Щонайменше 84% громадських організацій стикалися з періодами сповільнення чи занепаду
Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину (ІСАР) «Єднання» оприлюднив результати дослідження «Успіх або занепад ОГС та мереж/коаліцій». Це звіт про основні чинники та причини, чому організації громадянського суспільства (ОГС) припиняють роботу.
Упродовж січня-квітня 2024 року дослідники опитали онлайн 76 представників громадських організацій, провели 20 глибинних інтерв’ю (регіональні та донорські організації), а гіпотези сформулювали завдяки аналізу даних, доступних онлайн.
Чинники організаційного розвитку, що визначають успішність ОГС (за результатами опитування)
41% респондентів вказали, що роль лідера — вирішальна в підтримці успішної роботи, а 49% — сказали, що лідерство важливе, проте не вирішальне. Також, за словами опитаних, чинники успішності молодих і досвідчених організацій відрізняються.
70% опитаних вказали, що організація стикалася зі сповільненням чи частковим згортанням роботи, 10% — що змінила пріоритети, 10% — що тимчасово чи повністю припинили роботу. Ключові чинники занепаду — непередбачувані обставини (як епідемія коронавірусної хвороби чи повномасштабне вторгнення), брак кадрів і фінансів, вигорання та втома команди, бюрократичні труднощі, втрата довіри.
39% респондентів погодилися з твердженням «Успішні ОГС є активними учасниками однієї або кількох мереж/коаліцій». 14% опитаних не погодилися, а 47% схилилися до «більше так, ніж ні».
Майже 80% опитаних вказали, що донорські організації надають перевагу тривалій тематичній підтримці ефективних ОГС у певних секторах. Зазначається, що респонденти підкреслювали, що організації працюють над урізноманітненням джерел фінансування, щоб підвищити фінансову стабільність та зменшити залежність від одного чи двох джерел фінансування.
За даними Державної служби статистики України, станом на 1 січня 2023 року в Україні зареєстровано 99 556 громадських організацій, 28 757 професійних спілок, 27 091 релігійних організацій, 26 846 благодійних організацій, 2 212 асоціацій громадських об’єднань, 1 762 органи самоорганізації населення та 318 творчих спілок. У 2023 році в Україні зареєстрували майже 5 тисяч нових благодійних організацій.
Нагадаємо, 12 лютого 2024 року ІСАР «Єднання» презентував онлайн-платформу «Аналітична бібліотека». Це відкрита онлайн-база досліджень, присвячених громадянському суспільству в Україні.
Також цьогоріч став доступний онлайн-курс про суспільно-політичні події та процеси на шляху становлення українського громадянського суспільства від початку незалежності України українською та аглійською.
Титульне фото, інфографіка: ІСАР «Єднання»