«Метро після перемоги». У Києві студенти протестували проти будівництва двох нових станцій
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Метро після перемоги». У Києві студенти протестували проти будівництва двох нових станцій
29 травня біля Київської міської державної адміністрації зібралося кілька протестувальників руху «Метро після перемоги», розповіла організаторка руху, студентка, активістка, працівниця аналітичного центру ACREC Олександра Наконечна.
Вимога руху — зупинити тендер «Київського метрополітену» на продовження будівництва двох нових станцій Сирецько-Печерської гілки. «Під час війни подібні витрати, що співмірні всій грошовій допомозі на ЗСУ від всіх обласних центрів України за 2023 рік, є злочином проти українців», — сказала Олександра.
Це друга акція руху. Під час першої, 24 травня, ініціативна група заявила про себе і передала звернення в КМДА. У зверненні активісти запропонували розподілити майже 14 млрд з тендеру так:
- 40% суми — Департаменту муніципальної безпеки КМДА для закупівлі матеріального забезпечення для Збройних сил України;
- 40% суми спрямувати на підвищення одноразової фінансової допомоги для мобілізованих киян з 30 тис. грн до 50 тис. грн;
- 20% суми — на програму «Захисник Києва».
Акція руху «Метро після перемоги»
Рух «Метро після перемоги» зародився в студентській спільноті Київського національного університету як реакція на розслідування Bihus.Info про «Київметробуд», розповіла Олександра. Вони також надихнулися результатами руху «Гроші на ЗСУ».
«Рух “Гроші на ЗСУ” добився того, що міська влада “навчилася” закуповувати для армії БПЛА та іншу необхідну техніку. Тепер треба скористатись цим досягненням і продовжити вимагати від влади не пиляти бюджет на проєкті будівництва з яскравими корупційними ознаками», — додала Олександра.
Мер Києва Віталій Кличко запросив активістів на розмову, розповіла Олександра. За її словами, він аргументував будівництво метро новими робочими місцями, логістичними потребами та якісними укриттями. Протестувальників аргументи не переконали, додала активістка.
«Ми розуміємо, яку важливу функцію виконує метро в місті. Але через дуже сумнівні умови проведення тендеру (всього 17 днів прийняття заявок на участь, один заявник і ознаки обмеження конкуренції) ми маємо підстави вважати, що це черговий проєкт для "розпилу" бюджетних грошей», — пояснила організаторка руху «Метро після перемоги».
На зустрічі з мером Києва Віталієм Кличком
Протестувальники й далі вимагатимуть скасувати тендер. Вони висуватимуть проєкт із перерозподілу грошей на розвиток наземного транспорту та ремонт укриттів, а решту — передати Департаменту муніципальної безпеки КМДА на закупівлю військової техніки для ЗСУ.
Активісти також планують зустрітися з головою «Київського метрополітену» разом із журналістами й представниками громадянського суспільства, щоб з’ясувати деталі тендеру. Рух «Метро після перемоги» розраховує на підтримку медіа й антикорупційних громадських організацій.
Також рух шукає незалежну організацію, яка би з’ясувала думку киян щодо будівництва метро під час війни.
Акції руху «Метро після перемоги» анонсують у телеграм-каналі політичного клубу «СУП».
Фото Олександри Наконечної