Правозахисники закликають українську владу звернути увагу на рекомендації Венеціанської комісії щодо звітування активістів
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Правозахисники закликають українську владу звернути увагу на рекомендації Венеціанської комісії щодо звітування активістів
Freedom House на своїй сторінці у Facebook нагадує, що 19 березня правозахисники провели під Верховною Радою акцію протесту з вимогою скасувати електронне декларування для антикорупційних активістів.
«Вони переконують, що нові правила, які вже з 1 квітня змусять антикорупційників заповнювати е-декларації, дадуть владі можливості полювати на конкретних «незручних» людей. Їх фактично переведуть у статус постійної мішені для атак», – зазначає організація та повідомляє, що «підтримує вимоги громадянського суспільства та закликає взяти до уваги рекомендації Венеціанської комісії і скасувати скандальні вимоги».
У Центрі інформації про права людини зазначають, що «жодних чітких роз’яснень закону не існує, а за його невиконання передбачено кримінальну відповідальність».
«Запровадивши декларування для активістів, влада оголосила сезон полювання на тих, хто бореться з корупцією, – зазначила голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик. – Під час Євромайдану ми всі вийшли проти законів 16 січня, які обмежували права і свободи громадян. Те, що відбувається зараз з декларуванням активістів, – є такими самими законами, які чітко цілять у тих, хто найбільше критикує владу».
У Центрі зазначають, що «влада фактично прирівняла активних громадян до політиків і вимагає у них декларувати всі свої статки».
«Ухвалення рішення про декларування активістів – помста політиків за діяльність громадських організацій. В Україні наразі діє 78 тисяч громадських організацій. Але прийдуть лише до тих, хто буде не погоджуватися з владою, а не хвалитиме її», – зазначила заступниця голови правління «Центру громадянських свобод» Олександра Романцова.
Як повідомляв «Детектор медіа», 7 лютого українські ЗМІ розповсюдили заяву представниці президента в парламенті Ірини Луценко про те, що «громадські організації та активісти погодилися на розширене подання інформації, розширене звітування».
Водночас виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин повідомив, що остання зустріч президента Петра Порошенка з представниками ГО щодо законопроектів 6674 та 6675 відбулася 17 січня, і громадські активісти-антикорупціонери не погодилися з ідеєю президента замінити обов'язкове подання ними декларацій на розширене звітування про доходи всіх ГО.
Як відомо, Реанімаційний пакет реформ виступив із заявою про те, що законопроекти 6674 та 6675 щодо декларування ГО «містять низку норм, які суперечать національному та міжнародному законодавству, є дискримінаційними та, відповідно, мають бути вилучені із врахуванням таких пропозицій». Представники ГО запропонували Порошенку доопрацювати ці законопроекти і передати на перевірку Венеціанській комісії.
Заступник голови Адміністрації Президента Дмитро Шимків 16 березня нагадав, що у Верховної Ради залишився тиждень, щоб скасувати необхідність електронних декларацій для антикорупційних активістів. «Альтернатива - ганьба країни на міжнародній арені з 1 квітня», - вважає він.
16 березня стало відомо, що Венеціанська комісія розкритикувала законопроекти, які містять вимоги фінансової звітності і розкриття інформації для антикорупційних активістів.
19 березня громадські організації знов виступили із заявою, у якій вимагають невідкладно скасувати е-декларування для активістів та експертів.