«Центр спільних дій» підготував пояснення, як позбавити мандатів депутатів забороненої «ОПЗЖ» без порушення Конституції

«Центр спільних дій» підготував пояснення, як позбавити мандатів депутатів забороненої «ОПЗЖ» без порушення Конституції

17:04,
2 Лютого 2023
882

«Центр спільних дій» підготував пояснення, як позбавити мандатів депутатів забороненої «ОПЗЖ» без порушення Конституції

17:04,
2 Лютого 2023
882
«Центр спільних дій» підготував пояснення, як позбавити мандатів депутатів забороненої «ОПЗЖ» без порушення Конституції
«Центр спільних дій» підготував пояснення, як позбавити мандатів депутатів забороненої «ОПЗЖ» без порушення Конституції
Громадська організація «Центр спільних дій» підготувала коротке пояснювальне відео про те, в чому проблема пропонованих рішень для позбавлення мандатів нардепів від забороненої «ОПЗЖ» та як можна позбавити депутатів повноважень без порушення Конституції.

Проти партійців «ОПЗЖ» уже відкрито понад 70 кримінальних справ, а частина нардепів із цієї партії перебуває не в Україні. Однак навіть заборона партії не заважає її представникам й далі відвідувати парламент та приймати рішення.

«Щоб позбавити їх мандатів, у Верховній Раді запропонували різні рішення, але жодне з них не ідеальне. Запропоновані рішення суперечать Конституції, а змінити її під час воєнного стану — неможливо», — вважають у громадській організації «Центр спільних дій».

«Центр спільних дій» підготував коротке пояснювальне відео про те, в чому проблема цих законопроєктів та як можна позбавити депутатів повноважень без порушення Конституції. Нижче відео пропонуємо його текстову розшифровку.

«Відверто проросійські депутати, обвинувачені в державній зраді, втратили мандати після того, як президент позбавив їх громадянства і відповідні рішення проголосували у парламенті. Мова про Віктора Медведчука, Андрія Деркача, Тараса Козака та Рената Кузьміна.

У Верховній Раді на цьому вирішили не зупинятися і зібрали 150 голосів за якнайшвидший розгляд пакета законопроєктів, щоб позбавити мандатів депутатів від партій, заборонених рішеннями судів. Йдеться про депутатів різних рівнів — і у парламенті, і в місцевих радах. 

Ідея популярна і серед людей — петиція про позбавлення мандатів депутатів забороненої судом "ОПЗЖ" зібрала 30 тис. підписів. 

Однак такий запит неможливо виконати без змін до Конституції. Саме в ній прописані сім підстав для втрати народним депутатом мандату. Це:  

  • особиста заява;  
  • обвинувальний вирок суду; 
  • визнання судом недієздатним або безвісно відсутнім; 
  • припинення громадянства або виїзд на постійне проживання за межі України; 
  • порушення вимог несумісності понад 20 днів; 
  • невходження до складу фракції партії, від якої депутат обрався; 
  • смерть. 

"Найпопулярніші" зараз підстави — складення мандатів за особистою заявою та позбавлення повноважень депутата через втрату громадянства. З початку широкомасштабного вторгнення так втратили свої повноваження 11 парламентарів. 

Розширити перелік підстав для позбавлення повноважень народного депутата зараз неможливо, оскільки під час дії воєнного стану вносити зміни до Конституції заборонено. 

Тому депутати від "Слуги народу", "Голосу" та "Довіри" пішли обхідним шляхом і запропонували внести зміни до законодавства, визнавши своїх колег від забороненої "ОПЗЖ" такими, що не увійшли до складу фракції партії, від якої обралися. 

Раніше депутати від "Європейської солідарності" зареєстрували постанову про позбавлення мандатів усіх депутатів "ОПЗЖ" через вихід із фракції або виїзд за кордон на постійне місце проживання. Вихід із фракції є підставою для позбавлення депутатів мандатів, але це рішення має ухвалювати керівництво партії, а вона заборонена судом. А виїзд за кордон — складна процедура, яка потребує багато дозволів. Тому не можна позбавити мандата, наприклад, Григорія Суркіса лише на підставі того, що з початку широкомасштабного вторгнення він живе в Монако, а не в Києві.  

Очищення парламенту від російських агентів має відбутися. Але для цього є цілком конституційні способи: наприклад, позбавлення громадянства, якщо для цього є підстави, та притягнення до кримінальної відповідальності. Головне — ці справи довести до кінця, а не використовувати як тиск для потрібних голосувань. 

Слід думати ще про інший бік позбавлення мандатів — зменшення кількості депутатів вплине на роботу комітетів та ухвалення рішень. Зараз у Верховній Раді 410 депутатів, чого цілком вистачає, щоб парламент міг працювати. Але якщо подивитися на голосування, то навіть найпопулярніші рішення на кшталт звільнення від сплати податків волонтерів набирають трохи більше ніж 300 голосів. Із голосуванням за більш чутливі питання значно складніше.  

Тому після закінчення воєнного стану Верховній Раді було б доречно переглянути підхід до ухвалення рішень: голосувати більшістю від присутніх на засіданні, а не більшістю від складу парламенту. Це поширена у Європі практика, яка, зокрема, працює у Хорватії, Швеції, Болгарії.  

Безумовно у Верховній Раді мають бути народні депутати з абсолютно проукраїнською позицією. Але добиватися того, аби в парламенті не було депутатів, які працюють на ворога, ми маємо з врахуванням законів та Конституції України. Бо саме це робить нас правовою державою», — розповіла Марія Левонова, в.о.виконавчого директора організації.

Центр спільних дій — громадська організація, яка займається аналізом державної й місцевих політик, впроваджує інструменти залучення громадян до прийняття рішень та участі в демократичних процесах і просуває демократичні зміни. Її голова і співзасновник — Олег Рибачук, колишній народний депутат (2002-2005, «Наша Україна»), віцепрем'єр-міністр (2005) і голова Секретаріату президента (2005-06).

Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду