
На порталі Кабміну зареєстрували петицію із закликом створити систему захисту від домагань в університетах
На порталі Кабміну зареєстрували петицію із закликом створити систему захисту від домагань в університетах


На порталі Кабміну зареєстрували петицію №41/008098-25еп із закликом створити систему захисту від сексуальних домагань у закладах вищої освіти.
Як зауважила авторка звернення, комунікаційниця експертного ресурсу «Гендер в деталях» Олена Грузіна, випадки сексуальних домагань в університетах широко відомі з 2017 року.
Так, вона згадала випадки, пов’язані з Володимиром Годовським у Рівненському університеті, Петром Романенком із Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також Володимиром Талашком з Київського національного університету театру, кіно й телебачення імені Івана Карпенка-Карого.
«Попри те, що тема є резонансною та привертає увагу як медіа, так і активістів майже 10 років, не зробили системних кроків для її виявлення та вирішення. Це, зокрема, підтверджують випадки сексуальних домагань, пов'язані з Андрієм Білоусом і Йосипом Лосем, які стали відомі у 2025 році й викликають серйозне занепокоєння.
Незважаючи на новий суспільний резонанс, ці справи не отримали належного законодавчого розгляду, а університети досі не мають систематизованої комплексної політики протидії сексизму, сексуальним домаганням і гендерно зумовленому насильству», — йдеться в петиції.
Міністерство освіти і науки України закликають впровадити механізм запобігання сексизму, домаганням і гендерно зумовленому насильству в ЗВО. Відомству пропонують, зокрема, ухвалити відповідну політику, створити механізми подання й розгляду скарг, призначити відповідальних осіб, проводити тренінги, просвітницькі заходи, формувати культуру нульової толерантності до насильства та розвивати культуру доброчесності.
Авторка петиції також переконана, що сексуальна освіта має починатися ще у школі та включати базові знання про згоду, особисті кордони, розпізнавання домагань і механізми протидії насильству.
Водночас відсутність сексуальної освіти у школах наразі не має бути перепоною для єдиної системи протидії сексизму, сексуальним домаганням та гендерно зумовленому насильству у закладах вищої освіти.
«Ми переконані, що впровадження цих заходів сприятиме створенню безпечного та сприятливого середовища для навчання й роботи в українських університетах, а також підвищить довіру до системи вищої освіти в цілому», — підсумували в петиції.
- Читайте також: Культура підтримки vs мовчазна змова
Фото: «Радіо Свобода»