Громадські організації закликали не проводити вибори під час війни
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Громадські організації закликали не проводити вибори під час війни
Громадянська мережа «Опора» опублікувала заяву про неприпустимість проведення виборів в активній фазі війни, яку підписали понад 100 громадських організацій.
На думку підписантів заяви, вибори і повномасштабна війна — несумісні.
«Ця ідея вкрай небезпечна та призведе до втрати легітимності як процесу, так і виборних органів, а з високою імовірністю — і до значної дестабілізації держави в цілому. Ключовими є виклики, пов'язані з вільним формуванням політичної волі в умовах активної фази війни, неможливістю забезпечити повноцінну участь військових і виборців за кордоном, відсутністю політичної конкуренції в умовах звуження прав і свобод під час правового режиму воєнного стану», — говориться в заяві.
У заяві стверджується, що «вибори не можна провести під час війни», тому що:
- Формальний акт голосування не є безумовним підтвердженням демократичності режиму;
- Законодавство забороняє проведення виборів під час воєнного стану;
- Проведення виборів під час війни здатне підірвати національну єдність, а дезінформація, яку масово поширюють в Україні та світі росіяни, буде спрямована на підрив довіри до організаторів та учасників кампанії з метою делегітимізації процесу та його результатів;
- Правовий режим воєнного стану законодавчо обмежує права і свободи, тоді як вибори потребують їх розширення та захисту;
- Перед Україною постануть екстремальні безпекові та операційні виклики через знищену інфраструктуру і фактичну неможливість забезпечити повну безпеку всіх учасників процесу, необхідність забезпечити право голосу більше як 7 млн громадян, переміщених за кордон і всередині країни, та понад 1 млн захисників, складність залучення в умовах війни поліції — частини Сил Оборони України — для охорони виборів тощо;
- Українці підтримують продовження строку повноважень обраних органів влади до закінчення війни;
- Проведення повоєнних виборів в Україні буде дороговартісним через наслідки війни з Росією.
Громадські організації не мають сумнівів, що вибори в Україні мають відбутися — але тільки після завершення війни і перемоги України, настання безпекових та інших умов, за яких такі вибори буде можливо організувати вільно, чесно, демократично і доступно.
Також на думку підписантів заяви, проведення виборів президента й парламенту слід розвести в часі, інакше Україна не матиме навіть формальної системи стримування і противаг між гілками влади.
Повний текст звернення та перелік підписантів за посиланням.
Для того, щоб підписати заяву, необхідно заповнити форму за посиланням: https://forms.gle/ifQ8yzz7pvvGEEro6
Нагадаємо, 23 серпня 2023 року сенатор-республіканець Ліндсі Грем, перебуваючи з візитом у Києві, заявив, що «вибори в Україні наступного року мають відбутися, навіть в умовах війни».
«Я хочу, щоб у цій країні відбулися вільні та чесні вибори, навіть під час нападу на неї. Американський народ має знати, що Україна змінилась. У минулому це була дуже корумпована країна», — цитує Грема «Радіо Свобода».
Президент Володимир Зеленський заявив, що для виборів у 2024 році в умовах, якщо війна триватиме, потрібні зміни до законодавства і додаткове фінансування. Зокрема, в інтерв’ю каналу «1+1» Зеленський сказав, що Україна проводити «вибори в кредит» не буде, а в умовах війни забезпечити право кожного на волевиявлення буде складно.
На думку Зеленського, розділяти відповідальність за вибори під час війни мають і країни Заходу, які на такому волевиявленні наполягають. «Давайте ризикувати тоді разом. Як? Спостерігачі мають бути в окопах», — цитує Зеленського «Радіо Свобода».
Чергові президентські та парламентські вибори мали б відбутися в Україні у 2024 року. Однак законодавство забороняє проведення виборів під час воєнного стану.
Архівне фото: Getty Images