Громадські організації закликали народних депутатів запустити якісне оновлення органів суддівського врядування
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Громадські організації закликали народних депутатів запустити якісне оновлення органів суддівського врядування
Про це йдеться в заяві, оприлюдненій на сайті «Центру протидії корупції». На момент публікації її підписали громадські організації ЦПК, «Автомайдан», «Трансперенсі Інтернешнл Україна» і «Фундація DEJURE».
Заявники зауважили, що 28 січня народні депутати планують розглянути законопроєкт №4229, який пропонує віддати добір та призначення суддів в руки нереформованої Вищої ради правосуддя. Також на розгляді в Раді перебуває законопроєкт №4505, який дозволяє Вищій раді правосуддя призначати довічно суддів, які провалили перевірку на доброчесність, — зазначили представники антикорупційних ГО.
Водночас Комітет з питань правової політики, наголосили заявники, зволікає із затвердженням нової редакції законопроєкту №3711, який дозволить перезавантажити ВККС та розблокувати добір і призначення суддів. Громадські організації стривожені тим, що «члени комітету в період новорічних свят переписали попередньо узгоджену редакцію законопроєкту, нівелювавши роль міжнародних експертів та віддавши повний контроль за добором членів ВККС в руки ВРП».
«Ми вкотре наголошуємо на тому, що джерелом проблем в судовій владі є непрофесійні та недоброчесні члени в органах суддівського врядування, а тому наділення їх додатковими повноваженнями тільки поглибить проблеми. З огляду на це, ми закликаємо народних депутатів припинити імітувати судову реформу та нарешті виконати свої передвиборчі обіцянки і міжнародні зобов’язання щодо якісного оновлення ВРП та ВККС», — резюмували автори заяви.
Напрямки судової та антикорупційної реформи найбільше турбують міжнародних партнерів України — про це говорили під час організованих Коаліцією РПР дискусій «Діалоги про реформи: На шляху до Вільнюса» в рамках підготовки до щорічної міжнародної конференції Ukraine Reform Conference. Зокрема Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, зазначив, що в плані судової реформи 2020-й став роком втрачених можливостей.
«За рік завдано удар тим антикорупційним заходам, вжитим протягом 5 останніх років. Це великий крок назад, — сказав спікер. — Що робити? Паралельно вирішувати питання і ВККС, і ВРП, через створення незалежної комісії перевірити членів ВРП, щоб очистити її від тих, хто підтримує корупційні практики в судовій системі. Так само важливо запровадити конкурсні процедури, за участю незалежної комісії до ВККС і ВРП». Роман Куйбіда додав, що крок, який посилює роль ВРП у формуванні цих органів до її реформування, — помилковий. Цю думку, за його словами, поділяють Венеційська комісія та експерти громадського сектору.
Нагадаємо, про ключові проблеми реформування судової системи, наслідки резонансних рішень і нову Антикорупційну стратегію країни розповів Роман Куйбіда в інтерв'ю.
Зображення: ЦПК