Правозахисники закликали ВР усунути з проєкту про множинне громадянство загрози українській ідентичності, нацбезпеці та правам громадян

Правозахисники закликали ВР усунути з проєкту про множинне громадянство загрози українській ідентичності, нацбезпеці та правам громадян

14:34,
23 Грудня 2024
699

Правозахисники закликали ВР усунути з проєкту про множинне громадянство загрози українській ідентичності, нацбезпеці та правам громадян

14:34,
23 Грудня 2024
699
Правозахисники закликали ВР усунути з проєкту про множинне громадянство загрози українській ідентичності, нацбезпеці та правам громадян
Правозахисники закликали ВР усунути з проєкту про множинне громадянство загрози українській ідентичності, нацбезпеці та правам громадян
Правозахисні організації готові запропонувати необхідні поправки і разом з депутатами, представниками виконавчої влади та світового українства працювати над зміною тексту законопроєкту до другого читання.

17  грудня Верховна Рада України проголосувала в першому читанні за законопроєкт №11469 про множинне громадянство. Утім, на думку низки правозахисних організацій, текст проєкту містить серйозні загрози українській ідентичності, нацбезпеці та правам громадян. Про це йдеться у спільній заяві, опублікованій на сайті Руху «Простір свободи».

«Проблема множинного громадянства сама по собі є складною і викликає неоднозначне ставлення в суспільстві. Ми усвідомлюємо, що в умовах демографічної катастрофи, масової еміграції і потреби згуртування світового українства предметне обговорення цього питання, у тому числі й на законодавчому рівні, є необхідним.

Але категорично неприйнятно протягувати в законодавство норми, які прямо загрожують українській ідентичності, національній безпеці чи правам українських громадян. На жаль, законопроєкт 11469 містить цілу низку таких норм», — вважають правозахисники.

Організації закликали Верховну Раду України до другого читання усунути ці загрози, внісши необхідні поправки до законопроєкту.

Так, правозахисники наполягають на обов'язковому складенні іспитів на рівень володіння українською мовою, знання історії та основ Конституції України до отримання українського громадянства іноземцями. Вони вважають «небезпечним абсурдом» підтриману в першому читанні можливість масового вступу до українського громадянства іноземців без володіння мовою та без уявлень про історію і правовий лад країни.

У спільній заяві також зауважили, що в проєкті згадується перелік держав, громадяни яких можуть отримувати паспорт України у спрощеному порядку (і водночас громадяни України зможуть отримувати громадянство цих держав без втрати громадянства України), однак ці країни мають бути названі безпосередньо в тексті.

«Саме так було в попередньому президентському законопроєкті про множинне громадянство №10425, де був перелік 33 держав (члени ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Швейцарія і Японія). Цей список може бути доповненим чотирма державами — Австралія, Нова Зеландія, Ісландія і Ліхтенштейн. Перелік згаданих 37 держав має бути вичерпним, його розширення неприпустиме», — пропонують правозахисники.

Вони також вважають, що із законопроєкту слід вилучити згадку, що його ключові положення набирають чинності лише разом з нормами іншого, ще не ухваленого, законопроєкту, адже він «усупереч Конституції ділить українських громадян на сорти і зводить нанівець позитивні сторони законопроєкту 11469».

Правозахисні організації готові запропонувати необхідні поправки і разом з народними депутатами України, представниками виконавчої влади та світового українства працювати над зміною тексту законопроєкту до другого читання. Без урахування принаймні цих трьох позицій ухвалення законопроєкту є неприпустимим, вважають заявники.

До спільної заяви долучилися Рух «Простір свободи», Мережа захисту національних інтересів «АНТС», Всеукраїнський рух «Єдині», ГО «Український світ», Освітня платформ «Є-мова», ГО «Незалежні», Ініціатива захисту прав україномовних «І так поймут!», Громадянський рух «Відсіч», Ініціатива «Дріжджі», Громадський сектор Євромайдану, ГО «Експертний корпус» та Портал мовної політики.

Нагадаємо, згідно з пояснювальною запискою, одним із завдань законопроєкту №11469 про запровадження в Україні інституту множинного громадянства є вдосконалити регулювання правового статусу іноземців і людей без громадянства, які служать чи служили за контрактом у ЗСУ, Державній спеціальній службі транспорту, Нацгвардії. Це також стосується дружини або чоловіка такої людини та її дітей.

Законопроєкт пропонує допускати множинність громадянства в таких випадках:

  • одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави;
  • набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновлювачів-іноземців;
  • автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;
  • автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, який підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави;
  • набуття громадянства України у спрощеному порядку для іноземців, що є громадянами держав, які входять до переліку тих, хто може отримати громадянство у спрощеному порядку;
  • набуття громадянином України громадянства держав з переліку тих, чиї громадяни набувають громадянство України у спрощеному порядку.

Водночас множинність громадянства не допускатиметься для людей, які є громадянами Росії або держави, яка не визнає територіальної цілісності й суверенітету України.  Проєкт закону також визначає підстави, за яких людина може втратити громадянство України.

Законопроєкт №11469 зареєстрував у Раді президент Володимир Зеленський в серпні 2024 року.

У квітні 2023 року президент запровадив для отримання українського громадянства обов’язкові іспити зі знання основ Конституції, історії України та мови. За новим законом, іноземець, який отримав українське громадянство, втратить його, якщо протягом двох років не складе цих трьох іспитів.

Фото з відкритих джерел

Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Ігор
15:00 / 23.12.2024
"правозахисники наполягають на обов'язковому складенні іспитів на рівень володіння українською мовою, знання історії та основ Конституції України до отримання українського громадянства іноземцями". Враховуючи, що йде війна, пропоную це зробити, насамперед, українським офіцерам - від мл.лейтенанта до генералів... (сержант, висновок зроблений на підставі перебування на війні більше року...)
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду