Помер останній з прокурорів Нюрнберзького процесу
У США в віці 103 років помер Бенджамін Ференц — останній з прокурорів Нюрнберзького процесу. Про це повідомляє The New York Times.
У 1945 році Ференц був головним слідчим у справі проти нацистських злочинців, ставши згодом наймолодшим прокурором у Нюрнберзіі. Брав участь в окремому процесі так званих айнзатцгруп — каральних підрозділів, створених нацистами для ліквідації населення й знищення військовополонених на окупованих територіях.
Тоді підсудними стали 22 нацистських військових, шестеро з яких — генерали. Їх звинувачували, крім іншого, у розстрілах в Бабиному Яру, під час яких у вересні 1941 року було вбито 33 771 людину, а також у вбивстві 25 тисяч латвійських євреїв Ризького гетто в листопаді та грудні того ж року.
Усі обвинувачені були визнані винними, 14 засудили до смертної кари, проте стратили лише чотирьох. Двоє отримали довічне ув’язнення.
Також Ференц був спеціальним радником у справі проти німецького промисловця Альфреда Круппа та його топменеджерів. Їх обвинувачували в пособництві в агресивній війні та використанні рабської праці (переважно євреїв з Аушвіца). Круппа засудили до 12 років позбавлення волі, але достроково звільнили 1951-го.
Після завершення Нюрнберзького процесу Ференц залишався у Західній Німеччині та допомагав євреям у підготовці угоди про репарації. Потім повернувся до США й розпочав приватну юридичну практику.
Юрист багато років просував ідею створення міжнародного трибуналу. Її частково вдалося реалізувати 2002 року з появою Міжнародного кримінального суду (МКС), який 2023 року видав ордер на арешт Володимира Путіна за підозрою у вчиненні воєнних злочинів в Україні.
Сам Бен Ференц засуджував російську агресію та називав Путіна «беззаперечно воєнним злочинцем». «Я радий, що він побачив, як Путіну видали ордер на арешт», — заявив генеральний прокурор Андрій Костін, коментуючи новину про смерть Ференца.
«Він був дійсно унікальною особистістю — все своє довге та насичене життя Бен Ференц присвятив послідовній боротьбі за справедливість та мир. Його особистим гаслом стало “Law. Not War” — ”Закон, а не війна”. Він щиро вірив, що міжнародні розбіжності можуть та мають бути вирішені без застосування зброї», — написав Костін в телеграм-каналі.
Як повідомлялось, 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та його уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
23 березня генеральний прокурор України Андрій Костін і секретар Міжнародного кримінального суду (МКС) Пітер Льюїс підписали у Гаазі угоду про відкриття Представництва МКС в Україні.
Фото: EPA