Низка громадських організацій виступила проти прямого діалогу України з представниками ОРДЛО (заява)
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Низка громадських організацій виступила проти прямого діалогу України з представниками ОРДЛО (заява)
Низка громадських організацій виступила проти такого діалогу з представниками бойовиків і визнання їх стороною конфлікту, а не Росії, яка фактично є агресором. Переговори щодо припинення збройної агресії Росії проти України мають вестися винятково з Російською Федерацією та її представниками при посередництві міжнародних партнерів.
«Детектор медіа» публікує текст заяви повністю.
Прямий діалог України з представниками ОРДЛО – неприпустимий. Заява громадських організацій
Ми, громадські організації, аналітичні центри та представники громадянського суспільства, що підписалися нижче, висловлюємо своє обурення останніми рішеннями української делегації в Мінську, які стосуються шляхів та механізмів врегулювання збройного конфлікту між Україною та Росією на Донбасі.
Відповідно до Протоколу засідання Тристоронньої контактної групи, який було підписано 11 березня 2020 року у м. Мінськ та Рішення про запровадження Консультативної ради, сторони дійшли згоди щодо створення спільної платформи фактично прямого діалогу між офіційним Києвом та представниками окремих районів Донецької і Луганської областей.
Згідно з документами, які були погоджені главою Офісу Президента України Андрієм Єрмаком та заступником керівника Адміністрації президента РФ Дмитром Козаком (що засвідчено їхніми підписами) пропонується запровадити новий механізм, в якому представники ОРДЛО будуть представлені як суб’єкт, тоді як лише Росія, як агресор, є стороною конфлікту з Україною.
Це не відповідає Конституції та законам України. Згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268 від 2018 року, Російська Федерація здійснює тимчасову окупацію територій України в Донецькій та Луганській областях.
Відтак, українське законодавство унеможливлює визнання в будь-якій формі будь-яких органів влади так званих ЛНР та ДНР. Усі переговори щодо забезпечення прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованих територіях України, а також щодо припинення збройної агресії Росії проти України мають вестися винятково з Російською Федерацією та її представниками при посередництві міжнародних партнерів.
Нагадаємо, що раніше представники самопроголошених і не визнаних псевдореспублік були присутні у Мінській групі, але вони мали принципово інший статус – без права голосу. Підвищення їх до статусу самостійних суб’єктів даватиме можливість Росії та міжнародній спільноті трактувати збройний конфлікт на території України «внутрішнім конфліктом», а не результатом збройної агресії Російської Федерації проти України.
Вважаємо, що створення нового механізму перемовин руйнує логіку та формат діяльності Мінської Тристоронньої контактної групи, яка наразі існує у форматі переговорів поміж Росією та Україною за посередництва ОБСЄ.
Ми переконані, що своїми діями в Мінську українська влада підриває довіру громадянського суспільства до себе: адже усі попередні ідеї щодо оновлення діалогу з Донбасом, зокрема, озвучені при підготовці зустрічі у Нормандському форматі у грудні 2019-го року, стосувалися залучення до цього діалогу людей, які представляють тимчасово окуповані території України, але які є вимушеними переселенцями. Водночас, у нинішніх пропозиціях представників від ОРДЛО призначає самопроголошена Прямий діалог України з представниками «влади» цих окупованих територій.
Нас також дуже турбує, що українська влада запозичила і використовує маніпулятивні методи очільників Росії для просування своїх рішень, які мають національне значення. Саме під час поширення пандемії коронавірусу, з якою пов’язані необхідні обмежувальні заходи, серед яких заборона масових зібрань, приймаються рішення, які вочевидь суперечать інтересам українських громадян. Цим унеможливлюється проведення передбачених Конституцією і законами України акцій протесту.
Ми вимагаємо від Президента України Володимира Зеленського не допустити реалізації підписаних рішень, негайно відмовитися від ідеї створення Консультативної ради у згаданому форматі, доручити переговорникам від України діяти виключно в правовому полі і в рамках їх повноважень та унеможливити в подальшому здійснення кроків, які збурюють громадянське суспільство України, віддаляють Україну від встановлення миру, протирічать діючому законодавству та національним інтересам України.
Український кризовий медіа-центр
ГО «Детектор медіа»
ГО «Українська призма»
ГО «Центр медіареформи» (Проект StopFake.org)
ГО «Інтерньюз-Україна»
Данило Лубківський, дипломат, заступник міністра закордонних справ (2014)
Інститут масової інформації
Аналітична Платформа стратегічних комунікацій Франція-Україна
***
Щоб підписатись під заявою, необхідно надіслати назву своєї організації, або своє ім'я та прізвище у повідомлення Українському кризовому медіа-центру у Facebook або на пошту press@uacrisis.org.