Дмитро Кулеба підтримав StopFake, заявивши про спроби РФ підірвати довіру до організації

Дмитро Кулеба підтримав StopFake, заявивши про спроби РФ підірвати довіру до організації

17:59,
6 Серпня 2020
2497

Дмитро Кулеба підтримав StopFake, заявивши про спроби РФ підірвати довіру до організації

17:59,
6 Серпня 2020
2497
Дмитро Кулеба підтримав StopFake, заявивши про спроби РФ підірвати довіру до організації
Дмитро Кулеба підтримав StopFake, заявивши про спроби РФ підірвати довіру до організації
Голова МЗС вважає, що фактчекінгова організація стала незручною для Росії.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив підтримку фактчекінговому проєкту StopFake і заявив про системні спроби РФ підірвати довіру та репутацію української організації. Про це він сказав 6 серпня під час брифінгу.

«Системні зусилля з підриву довіри до відомої української організації StopFake. У центрі цих зусиль опинилася Російська Федерація. Очевидно, що вона використовує будь-яку нагоду для того, щоб підірвати довіру до будь-яких українських інституцій. У тому числі до StopFake, яка має в світі високу репутацію в сфері боротьби з дезінформацією й перевірки на правдивість новин / матеріалів, які з’являються в публічному просторі, на відповідність власне фактам», – розповів він.

Голова МЗС вважає, що проєкт StopFake став незручним для РФ – «атака є очевидним доказом ефективності його роботи». Він також уточнив, що задача МЗС полягає в захисті не лише українських громадян та бізнесу, але й у захисті інтересів громадських організацій та установ.

«Ми чітко сьогодні заявляємо, що підтримуватимемо не лише StopFake, а й будь-яку організацію, яка дотримується українського законодавства та користується повагою в світі; яку атакують за її професійну діяльність», – додав він.

Як писав ДМ, Міністерство закордонних справ РФ повідомило, що вважає співробітництво Facebook з українським фактчекінговим проєктом StopFake проявом «політичної цензури російськомовного контенту». У МЗС Росії заявили, що їм «давно відомо про відверто антиросійський характер сайту StopFake», його «маніакальне відстеження і хворобливе трактуванні будь-яких російськомовних публікацій в мережі», а також нібито про його зв'язки з правими радикалами.

Зазначимо, проєкти VoxCheck і StopFake 27 березня 2020 року стали партнерами Facebook в Україні та учасниками фактчекінгової програми компанії, у рамках якої допомагатимуть соцмережі в боротьбі з фейками та дезінформацією. Крім того, 22 липня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оприлюднила меморандум про співпрацю з ГО «Центр медіареформи» (StopFake). Сторони домовилися про співробітництво у сфері інформаційного обміну на стадіях збору, моніторингу, обробки й аналізу інформації, яка містить ознаки дезінформації, а також визначили напрями, в яких реалізовуватиметься співпраця.

Нагадаємо, що StopFake нещодавно став фігурантом медіаконфлікту. Очолюване Катериною Сергацковою видання «Заборона» опублікувало матеріал про StopFake, у якому припустило зв’язки представників цієї фактчекінгової організації з ультраправими. StopFake відкинув такі припущення та заявив про посилення інформаційних атак проти його команди. У відповідь StopFake «Заборона» випустила ще один матеріал.

Після цього телеведучий і блогер Роман Скрипін опублікував у Facebook фото Катерини Сергацкової з п’ятирічним сином і звинуватив журналістку в тому, що вона є агентом Кремля. У коментарях до цього посту було опубліковано адресу журналістки. Після численних скарг Facebook видалив цей пост, але Роман Скрипін продовжив публікувати інші образливі пости про Катерину Сергацкову.

hromadske висловило готовність стати майданчиком для дискусії між «Забороною» та StopFake, а також закликало медіаспільноту до ширшої дискусії. Крім того, члени ГО «Громадське телебачення» засудили висловлювання Романа Скрипіна щодо Катерини Сергацкової.

Організація Human Rights Watch закликала українську владу гарантувати безпеку членкині ГО «Громадське телебачення» й співзасновниці видання «Заборона» Катерині Сергацковій після публікації її особистих даних в інтернеті.

Сама Катерина Сергацкова разом з родиною увечері 13 липня залишила Київ, відчуваючи небезпеку для свого життя. Також вона звернулася із заявою до поліції, але охорону не просила. Згодом вона залишила Україну.

Журналістська «Ініціатива 34» закликала правоохоронні органи оперативно розслідувати погрози Катерині Сергацковій. Медійні громадські організації «Інститут масової інформації», «Детектор медіа», «Стоп фейк», Центр прав людини Zmina, «Платформа прав людини», «Донецький інститут інформації», Харківська правозахисна група та інші теж вимагали від правоохоронних органів захистити журналістку Катерину Сергацкову та її родину від тиску та погроз.

17 липня Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір» оприлюднив заяву, у якій запропонував спрямувати дискусію навколо публікацій «Заборони» щодо діяльності StopFake у професійне русло та висловив протест проти погроз журналістам. Медіарух також публічно звернувся до Незалежної медійної ради та Комісії з журналістської етики з проханням надати висновок щодо відповідності трьох матеріалів «Заборони» щодо StopFake стандартам професійного журналістського розслідування. 

18 липня ГО «Заборона» прислала свою відповідь Медіаруху, яку адресувала також НМР та КЖЕ. «Заборона» попросила Медіарух виконати чотири умови проведення експертизи, що, цитуємо, «підтвердить об’єктивний та незаангажований підхід "Медіаруху" до професійної дискусії». Водночас «Заборона» попросила не залучати представників ІМІ та «Детектора медіа» до аналізу свого звернення.

У відповідь громадські організації Інститут масової інформації та «Детектор медіа» рекомендуватимуть своїм представникам у Незалежній медійній раді та Комісії з журналістської етики не брати участі в експертизі матеріалів онлайн-видання «Заборона».

Фото: стоп-кадр

Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду