cs.detector.media
Мар'яна Зінченко
«ЗМІ для змін»
01.08.2024 11:09
Правозахисники: Ініціатива «Хочу к своим» суперечить міжнародному праву та може збільшити порушення прав людини в російській окупації
Правозахисники: Ініціатива «Хочу к своим» суперечить міжнародному праву та може збільшити порушення прав людини в російській окупації
Автори звернення нагадують, що захоплення цивільних є воєнним злочином Росії

Ініціатива влади повертати цивільних українців з російської неволі за допомогою проєкту «Хочу до своїх» суперечить нормам міжнародного права та може призвести до ще більших порушень прав людини на окупованих російськими військовими територіях.

Про це представники коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту людей, постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, закликають у заяві, яка розміщена на сайті Центру прав людини ZMINA.

Правозахисники погоджуються, що дійсно треба шукати шляхи повернення цивільних українців, незаконно утримуваних в Росії або на ТОТ. Автори звернення нагадують, що захоплення цивільних є воєнним злочином Росії.

«По суті, ініціювавши проєкт "Хочу к своим", Україна вперше з початку широкомасштабного вторгнення Росії заявила про намір проводити "обмін" цивільними особами з російською стороною. Така практика суперечить міжнародному гуманітарному праву (МГП), про що українська сторона неодноразово наголошувала. Звільнення цивільних громадян України, незаконно позбавлених свободи внаслідок російської збройної агресії, має відбуватися безумовно», – підкреслили правозахисники.

Також вона додали, що крім того, складно буде переконатися в добровільності згоди засудженого на «обмін», оскільки вона надається в умовах несвободи. Також оприлюднення персональних даних не виправдане, а популяризація сайту серед громадян негативно впливає на загальне сприйняття України, яка веде війну за незалежність.

Створюється уявлення, що автори проєкту навмисно намагаються перебільшити реальний стан речей, де частина громадян України виступає проти іншої частини. Це уявлення формується можливістю подати анкетні дані як про ймовірних порушників, так і про бажання стати «обмінним фондом» для переміщення до Росії.

Правозахисники перелічили деякі можливі загрози таких ініціатив:

Правозахисники нагадують, що незаконне утримання цивільних українців є грубим порушенням норм міжнародного права з боку Росії, а з огляду на систематичність та поширеність цієї практики може бути кваліфікованим як злочин проти людяності. Водночас ініціатива українських посадовців щодо формування «обмінного фонду» з-поміж цивільних не відповідає нормам МГП та є виявом непослідовності державної позиції.

Правозахисні організації закликали державні органи комунікувати із суспільством щодо питань звільнення цивільних. На їхню думку, проєкт«Хочу к своим» становить не лише загрозу інформаційній безпеці країни, а й ставить під сумнів в очах країн-партнерів прихильність України до поваги до прав людини.

Автори звернення пропонують:

Нагадаємо, що 25 липня 2024 року Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини разом з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими та Службою безпеки України презентував спільний проєкт «Хочу к своим», який позиціюється як механізм «повернення цивільних українців з російської неволі».

Суть проєкту в тому, що на окремому сайті «Хочу к своим» оприлюднюють інформацію про осіб, притягнутих до відповідальності переважно за злочини проти основ нацбезпеки, скоєні в умовах війни (зокрема, державна зрада, колабораційна діяльність, поширення інформації про розташування та переміщення ЗСУ тощо). Разом з фото засудженої особи й короткою інформацією про обставини вчинення відповідного правопорушення на сайті оприлюднюється «згода на обмін». Тобто прохання особи про її передання на територію Росії або тимчасово окуповану територію України як військовополоненої «для обміну на громадянина України, що перебуває в полоні Росії».

Також через спеціальну форму на сайті можна подати три типи заявок: «Бажаєте припинити співпрацю з ворогом?», «Знаєте, хто співпрацює з ворогом?» та «Бажаєте повернутися до Росії?». За інформацією Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, повернення осіб здійснюватиметься через попереднє узгодження через канал комунікації між ним та уповноваженою з прав людини в Росії.

Фото: телеграм-канал ГУР 

cs.detector.media
DMCA.com Protection Status