cs.detector.media
Олександра Мельник
для «ЗМІ для змін»
22.07.2024 13:00
Безпека волонтерів: що варто знати всім і де навчитися більшого
Безпека волонтерів: що варто знати всім і де навчитися більшого
Безпечне волонтерство — це дотримуватися правил і дій, аби гарантувати безпеку людям під час їхньої роботи. В основі підходів до роботи з безпекою волонтерів є фізична, цифрова, ментальна та правова безпека.

Волонтери в Україні — одна з найпотужніших спільнот нашого народу. У надскладний час повномасштабної війни ці люди добровільно присвячують свій час, енергію, зв’язки та навички для допомоги тим, хто потребує цього найбільше — українським військовим, постраждалим від бойових дій людям, їхнім дітям і не лише їм.

Адже згадаємо визначення волонтерства: це форма громадянської активності, яка базується на безкорисливості та бажанні допомагати у різних сферах. Від роботи в хоспісах і пришкільних закладах до участі у міжнародних гуманітарних місіях. Уперше волонтерство згадують у середині 1800-х років, коли з’явився Міжнародний комітет Червоного Хреста. Насправді ж українську історію волонтерства можна простежити аж до часів Київської Русі, ну а справжній бум волонтерства в нашій країні стався у відповідь на російську агресію — з 2014 року і дотепер.

Зараз в Україні та світі є багато організацій, котрі координують волонтерів і залучають їх до гарних справ. А як бути з волонтерським менеджментом і допомогою самим волонтерам? Таким питанням почали приділяти увагу лише останнім часом.

Цією публікацією хочемо звернути особливу увагу на тему безпеки волонтерства та наголосити на її важливості.

Безпечне волонтерство — це дотримуватися правил і дій, аби гарантувати безпеку людям під час їхньої роботи. В основі підходів до роботи з безпекою волонтерів є фізична, цифрова, ментальна та правова безпека.

Забезпечення фізичної безпеки волонтерів допомагає знизити ризик травм і нещасних випадків. Це важливо завжди, а надто під час війни, коли волонтери часто вирушають до прифронтової зони, на позиції наших військових чи місця обстрілів. Найважливішими її складовими є:

Цифрова безпека волонтерів полягає в захисті їхніх особистих даних, комунікацій і цифрових активів від кіберзагроз та інших цифрових ризиків. Основними складовими цифрової безпеки волонтерів є:

Більше про це можна знайти також у тексті Рекомендації незалежної медійної ради № 20: Цифрова безпека журналістів (і не тільки) в умовах війни.

Ментальна безпека може здаватися менш важливою, але від неї залежить, чи залишаться волонтери мотивованими, психічно стійкими і здоровими (а без цього навряд чи можна сподіватися на ефективну роботу). Складові ментальної безпеки:

Правова безпека волонтерів та організацій, які їх залучають, полягає в захисті їхніх прав та дотриманні законодавчих вимог під час волонтерської роботи. Основні аспекти правової безпеки волонтерів:

Насправді перелік усіх складових кожного виду безпеки необмежений, його можна (і треба) регулярно доповнювати.

Більшість організацій українського громадянського суспільства, які залучають волонтерів, намагаються дотримуватися вищезгаданих принципів та підходів задля безпеки залучених волонтерів. Проте дуже часто контексти та раптові надзвичайні ситуації не дозволяють належно зреагувати на потреби безпекової підготовки.

До прикладу, підрив греблі Каховської ГЕС — ситуація, яка потребувала надзвичайно швидкого реагування та допомоги постраждалим людям. Тож волонтери використовували ті засоби захисту та безпеки, які мали і в тому стані, в якому ці засоби перебували на той момент. Не всі з засобів захисту перебували в задовільному стані. Тому дуже важливо готуватися своєчасно, перевіряти спорядження та пропрацьовувати плани дій на випадок надзвичайних ситуацій.

Як і будь-яка підготовка, безпекова підготовка потребує зусиль, часу, залучення експертів, постійної підтримки навичок  та фінансової спроможності.

Як зрозуміти, на що в контексті безпеки волонтерів шукати кошти насамперед

Якщо в процесі роботи якісь з безпекових потреб не проявилися або ж команда їх не озвучила — варто керуватися результатами безпекового аудиту (для цього його спочатку потрібно провести). 

Також важливо провести нараду з безпековим менеджером (якщо такі є в організації) і визначити пріоритетні потреби  волонтерів. Допоможе і брейншторм з командою волонтерів, аби зібрати їхні потреби та пріоретизувати їх. 

Більше про те, де знайти гроші на безпеку ОГС та волонтерів ЦЕДЕМ розповідав у своєму матеріалі «Як українським ОГС, активістам та журналістам знайти знання і гранти для зміцнення своєї безпеки».

Також залишаємо корисну інформацію від міжнародних організацій та фондів, які турбуються питаннями безпеки волонтерів у всьому світі. 

 

Попри те, яким важливим і цінним для світу є волонтерство, часто воно супроводжується різними загрозами самим волонтерам. Стала та уважна робота над безпекою волонтерів — запорука комфортної та ефективної допомоги усім, хто насправді цього потребує.

Олександра Мельник, менеджерка проєктів ЦЕДЕМ, проєкт «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України» 

Матеріал підготовлено в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. ІСАР Єднання несе повну відповідальність за зміст, який може не відображати поглядів АМР США або уряду Сполучених Штатів Америки.

Фото: pixabay.com

cs.detector.media
DMCA.com Protection Status