cs.detector.media
28.04.2023 18:32
NYT: Незалежні експерти розкритикували серпневу доповідь Amnesty International про порушення ЗСУ законів війни
NYT: Незалежні експерти розкритикували серпневу доповідь Amnesty International про порушення ЗСУ законів війни
Висновок про те, що Україна порушила міжнародне право, на їхню думку, був «недостатньо обґрунтований».

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вирішила не поширювати отримані ще в лютому 2023 року підсумки незалежної перевірки висвітлення нею війни в Україні. Про це повідомляє газета The New York Times.

Звіт містить критику заяв Amnesty International про те, що українські військові нібито порушують закони та звичаї війни, піддаючи ризику життя цивільних.

За деякими пунктами незалежна експертна комісія виправдала Amnesty International, погодившись із правомірністю розгляду питання щодо дотримання законів війни не лише країною-агресором, а й країною-жертвою. Водночас експерти дійшли висновку, що поширена в серпні 2022 року доповідь правозахисників була «двозначною, неточною і деякою мірою юридично сумнівною», а головний висновок про те, що Україна порушила міжнародне право, був «недостатньо обґрунтований».

Доповідь Amnesty International перевіряли пʼять експертів з міжнародного гуманітарного права, і The New York Times отримала копію їхнього 18-сторінкового звіту.

Перша версія результатів незалежної перевірки була ще жорсткішою, зазначає газета з посиланням на джерело, обізнане зі справою. Але правозахисникам вдалося помʼякшити деякі терміни, зокрема, змінити термін «необґрунтований» на «недостатньо обґрунтований».

Нагадаємо, 4 серпня 2022 року Amnesty International поширила звіт, у якому стверджувала, що українські військові начебто «створюють бази» у житлових районах, школах та лікарнях і в такий спосіб наражають цивільне населення на небезпеку.

У відповідь на це президент Володимир Зеленський заявив, що організація перекладає відповідальність з агресора на жертву.

Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що спроби навіть побіжно урівняти неспровоковану російську агресію та український самозахист є свідченням втрати адекватності і способом знищити свій авторитет.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк сказав, що Amnesty International бере участь у «кампанії з дезінформації та пропаганди». За його словами, будь-які заяви про порушення з боку ЗСУ мають характер інформаційної операції для дискредитації української армії та зриву постачання зброї від західних партнерів.

Також звіт АІ розкритикували міжнародні ЗМІ. Британська The Times вийшла із заголовком «Позиція The Times щодо звіту Amnesty International про Україну: путінські пропагандисти». А українці ініціювали твіттер-шторм щодо відставки генеральної директорки АІ Аньєс Калламар.

У відповідь на критику правозахисної організації Аньєс Калламар заявила, що Amnesty International «на боці всіх жертв», а її позиція є «неупередженою». Раніше вона прирівняла критику з боку українців у твіттері до дій російських тролів.

Очільниця «Amnesty International Україна» Оксана Покальчук звільнилася з організації. Вона заявила, що представники українського офісу зробили все, щоб доповідь AI зі звинуваченнями на адресу Збройних сил України не оприлюднювали.

Співзасновник шведської Amnesty, письменник Пер Вестберг теж оголосив, що залишає організацію через доповідь Amnesty International зі звинуваченнями на адресу ЗСУ. 

cs.detector.media
DMCA.com Protection Status