cs.detector.media
ГО «Львівський медіафорум»
18.04.2022 18:35
Як безпечно висвітлювати роботу волонтерів
Як безпечно висвітлювати роботу волонтерів
Якої шкоди може завдати волонтерам необережне висвітлення та як цього не допустити.

Останні тижні в українській медіаспільноті дискутують про те, як працювати журналістам під час воєнного стану. Міністерство оборони України видало спеціальний наказ Головнокомандувача ЗСУ про основи взаємодії між ЗМІ та військовими. У волонтерів немає міністерства та централізації, але під час війни вони теж виконують важливу роботу, а їхня безпека й ефективність є критичними для виживання багатьох українців.

Ми розпитали експертів з логістики громадської організації «Україна SOS» та благодійного фонду «Харків з тобою», які з початку російського вторгнення займаються доставленням гуманітарних вантажів на Схід України, та речницю УСБУ у Львівській області Роксолану Яворську.

Є три види шкоди, яку може нанести волонтерам необережне висвітлення їхньої роботи:

1. Створити небезпеку життю, здоров’ю та приватності волонтерів та переселенців. Не всі волонтери є публічними особами. Для декого поява у медіа може стати причиною конфліктів, надмірної уваги, навіть вимагання «гуманітарки» від родичів та сусідів. Завжди запитуйте, кого можна, а кого не можна знімати, титрувати у сюжетах чи згадувати повним ім’ям у тексті. Запитайте у керівника організації, чи всіх можна знімати та згадувати у тексті. Запропонуйте тим, хто не хоче потрапити у кадр, стати осторонь на декілька хвилин. Не повідомляйте кількість переселенців, яка знаходиться у конкретному прихистку. Не знімайте людей, якщо вони не дали на це згоди — це може наразити на небезпеку їх або їхніх родичів, які, наприклад, залишилися на окупованих територіях.

2. Створити небезпеку для гуманітарних вантажів. Під час війни коштовні гуманітарні вантажі можуть стати ціллю мародерів, грабіжників, шахраїв і, звісно, ворога. Не давайте інформацію про маршрути переміщення вантажів чи місця їхнього зберігання, яка може стати в нагоді злодіям. Особливо важливі склади — викриття місцезнаходження складу може поставити під загрозу діяльність всієї організації.

3. Перешкоджати ефективній роботі волонтерів. Коли волонтери організовують видачу населенню чи адресну доставку гуманітарної допомоги, вони самі визначають, де це буде відбуватися, коли, та за яким номером з волонтерами можна зв’язатися. Тобто волонтери самі визначають ступінь своєї публічності. Це важливо для їхньої ефективної роботи. Будь-які інші адреси та контакти, які потрапили в ЗМІ, можуть паралізувати роботу цілої організації. Узгоджуйте таку інформацію перед оприлюдненням. Також під час підготовки матеріалів не перешкоджайте роботі безпосередньо — не треба ставати з камерами в проходах, просити притримати відвантаження чи від’їзд переселенців тільки для того, щоб ви встигли зняти цікаву картинку.

Що не можна фіксувати на фото й відео:

Що можна фіксувати на фото і відео:

Що можна повідомляти у матеріалах в медіа:

Оригінал публікації

cs.detector.media
DMCA.com Protection Status