Громадськість закликала владу провести відкритий конкурс на проєкт та будівництво Національного військового меморіального кладовища

Громадськість закликала владу провести відкритий конкурс на проєкт та будівництво Національного військового меморіального кладовища

11:34,
8 Січня 2025
332

Громадськість закликала владу провести відкритий конкурс на проєкт та будівництво Національного військового меморіального кладовища

11:34,
8 Січня 2025
332
Громадськість закликала владу провести відкритий конкурс на проєкт та будівництво Національного військового меморіального кладовища
Громадськість закликала владу провести відкритий конкурс на проєкт та будівництво Національного військового меморіального кладовища
У спільному листі йдеться, що зараз процес побудови найважливішого військового некрополю є непрозорим та відбувається всупереч прийнятим практикам західних демократій.

Військовослужбовці Сил оборони України, родичі загиблих військових, представники українського громадянського суспільства та медіаспільноти закликали представників влади провести відкритий загальнонаціональний архітектурний конкурс на архітектурно-скульптурний проєкт та будівництво Національного військового меморіального кладовища (НВМК). Відповідне спільне звернення опублікували на сайті «Української правди».

«Вперше у новітній історії України наше суспільство на порозі будівництва центрального національного місця пам'яті, де знайдуть свій останній спочинок декілька поколінь українських військових, які віддали життя за незалежність України. Ця локація може закласти початок новій та гідній культурі військових поховань.

Водночас ми бачимо, що від початку процес побудови найважливішого військового некрополю є вкрай непрозорим та йде всупереч прийнятим практикам західних демократій, зі стандартами яких Україна прагне асоціюватися», — йдеться у зверненні.

Перший тендер на ескізний проєкт НВМК розпочався 30 серпня 2023 року, а вже 15 вересня було укладено договір з ТОВ «ІНЖИНІРИНГ–ХОЛДИНГ», головним архітектором якого є Сергій Дербін. Як зауважили у зверненні, у 2015 році, після чисельних російських воєнних злочинів, зокрема в Іловайську та Дебальцевому, він був на дизайн конференції у Москві, що висвітлював у своїх соціальних мережах.

Також єдиним учасником і переможцем тендеру на зведення комплексу став консорціум підрядників «Білдінг.ЮА», одна з компаній якого (компанія АКАМ) пов’язана із бізнесменом Вадимом Єрмолаєвим, що підтверджувала Служба Безпеки України та журналісти-розслідувачі Громадського. У 2023 році він був внесений до санкційних списків за ведення алкобізнесу в окупованому росіянами Криму та сплату податків в бюджет РФ на суму 6,5 млн доларів.

Компанія АКАМ стала головним постачальником граніту для майбутнього меморіального комплексу НВМК. Тож інші види каменю, які є в Україні і які б могли бути використані в будівництві ключових споруд меморіального кладовища, не обговорювалися з представниками громадськості та експертних кіл, звернули увагу підписанти спільного звернення.

«Попри суспільний резонанс і увагу медіа, керівництво Державного підприємства НВМК знехтувало підривом довіри українського суспільства до процесів і швидко уклало договори на будівництво зі скандальним консорціумом. Такий поспіх прикривається ницою спекуляцією, що прозорий архітектурний конкурс на ескізний проєкт НВМК нібито відтермінує, а то й зупинить можливість поховань загиблих, прах яких сім’ї змушені зберігати вдома роками»,— йдеться у зверненні.

Однак, зауважують у листі, насправді перешкод для самих захоронень немає, якщо сектори поховань на НВМК вже визначені на генеральному плані, а інженерні лінії проведені. Тож проведення чесного архітектурного конкурсу та здійснення поховань можуть відбуватися паралельно.

Громадськість закликає Президента України, Голову Уряду та Міністерку ветеранів України забезпечити рівне право українських архітекторів та митців боротися за можливість долучитися до створення Національного військового меморіального кладовища. Від відповідальних за проєкт представників державних структур вимагають відкритий конкурс на ескізний проєкт НВМК, дорожня карта якого вже давно готова.

Наразі свій підпис у відкритому листі залишили 137 захисників, родичів загиблих військових, представників українського громадянського суспільства та медіаспільноти. Звернення відкрите до підписання тут.

Нагадаємо, держпідприємство «Національне військове меморіальне кладовище» було створене за рішенням уряду в жовтні 2022 року.

У серпні 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про плани уряду прискорити проєктування НВМК. Кабмін схвалив реалізацію до серпня 2025 року проєкту НВМК в Гатненській громаді поблизу Києва.

7 грудня 2023 року в Мінветеранів презентували громадськості ескізний проєкт НВМК і візуальні проєкти уніфікованих надгробних плит.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів затвердив порядок використання коштів на будівництво Національного військового меморіального кладовища, а 4 березня спростив процедуру видалення зелених насаджень для будівництва кладовища.

У червні проєкт НВМК отримав схвальну оцінку державної експертизи.

Фото: «УП»

Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду