Коаліція «За вільний Інтернет» закликала нардепів доопрацювати законопроєкти про цифрові права

Коаліція «За вільний Інтернет» закликала нардепів доопрацювати законопроєкти про цифрові права

19:40,
8 Вересня 2020
1960

Коаліція «За вільний Інтернет» закликала нардепів доопрацювати законопроєкти про цифрові права

19:40,
8 Вересня 2020
1960
Коаліція «За вільний Інтернет» закликала нардепів доопрацювати законопроєкти про цифрові права
Коаліція «За вільний Інтернет» закликала нардепів доопрацювати законопроєкти про цифрові права
На думку підписантів, зареєстрований у парламенті пакет законопроєктів містить загрози правам людини.

Про це йдеться у заяві, оприлюдненій на сайті ГО «Лабораторія цифрової безпеки». Коаліцію представляють ГО «Лабораторія цифрової безпеки», ГО «Платформа прав людини», ГО «Центр громадянських свобод», ГО «Центр прав людини ZMINA», Представництво Freedom House в Україні і Микола Костинян.

Законопроєкти № 4002, №4003, №4004 зареєстровані 1 вересня 2020 року членами Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності. Вони спрямовані на підвищення ефективності боротьби з кіберзлочинністю та забезпечення дотримання санкційного режиму. Вони пропонують введення низки положень Конвенції про кіберзлочинність, зокрема введення такого заходу забезпечення кримінального провадження як термінове збереження інформації, а також запровадження в українське законодавство поняття «електронний доказ».

Заявники зазначили, що не заперечують доречність імплементації підходів Конвенції у національне законодавство. Однак вони мають перестороги щодо окремих норм.

«За умови сумнівної правомірності окремих санкційних заходів, зокрема щодо обов’язків провайдерів телекомунікацій обмежувати доступ до веб-ресурсів, впровадження передбачених законопроектом механізмів контролю і відповідальності, може створити загрози для їх діяльності, що в свою чергу може також негативно вплинути на доступ громадян до телекомунікаційних послуг», — зазначено щодо положень законопроєкту №4002.

Законопроєкт № 4003, на думку Коаліції, покладає на провайдерів низку обов'язків щодо збереження інформації, а також не встановлює особливостей процедури доступу до неї. «Існує високий ризик того, що доступ до будь-якої інформації про комунікації особи може здійснюватися без дотримання належних гарантій судового нагляду», — додали заявники.

У законопроєкті № 4004 йдеться про обов'язок провайдерів (операторів) телекомунікацій за власні кошти встановлювати на своїх телекомунікаційних мережах технічні засоби, необхідні для здійснення оперативно-розшукових заходів, негласних слідчих (розшукових) дій та тимчасового доступу до інформації про зв’язок, абонента, надання ним послуг тощо. Така норма суперечить вимогам, з-поміж іншого, Директиви ЄС про електронну комерцію, яка передбачає заборону встановлювати для посередників загальний обов’язок моніторити інформацію, що передається через них, або ж проактивно шукати факти чи обставини, які свідчать про незаконний контент чи активність.  

З огляду на це, Коаліція «За вільний Інтернет» закликає народних депутатів-суб’єктів законодавчої ініціативи привести норми проєктів у відповідність з Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини, узгодити пропоновані новели з вимогами законодавства Європейського Союзу, у тому числі щодо захисту персональних даних, гармонізація з яким здійснюється в рамках Угоди про Асоціацію України з ЄС.

Нагадаємо, Консорціум громадських організацій закликав об'єднуватися для захисту громадянського суспільства.

Фото автора Brett Sayles, pexels.com

Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду